GENERCINK 2018. V 7. SZM


GENERCINK 2018 V 6.SZM

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
GENERCINK 2018. V 5.SZM

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:GENERCINK 2018.V 4. SZM
:::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
GENERCINK 2018. V 3 SZMA

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
GENERCINK 2018. V 2 SZM

GENERCINK 1 SZM
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
GENERCINK 2017. 12.SZMA


::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Jl jrnak a nyugdjasokkal az j szvetkezetek, az llam mr nem annyira
HAJD PTER MAGYAR NEMZET
2017. augusztus 24., cstrtk 14:04, frisstve: cstrtk 19:29

Fot: Szkelyhidi Balzs / Magyar Nemzet
Nehezen magyarzhat logikus rvekkel, hogy a kormnyzat mirt a kzrdek nyugdjas-szvetkezeteknek adott adkedvezmnyt az idskorak foglalkoztatsakor, s nem kzvetlenl a munkra vllalkoz idsek kzterheit cskkenti – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek az Az n pnzem portl szakrtje. – A jlius ta l rendszer ugyanis gy mkdik, hogy a munkltat szerzdst kt a nyugdjas-szvetkezettel egy munka elvgzsre, s ezrt djat – teht nem munkabrt – fizet szmra – fejtegette Lovas Judit. – S miutn a munkltat brutt kltsgben gondolkodik, j az eslye, hogy a korbban fizetett brutt br plusz kzterheknl kevesebbre szerzdjn, azaz nyerjen az gyn. A szvetkezetnek az alkalmazott nyugdjas bre utn kizrlag szemlyi jvedelemadt kell fizetnie, a munkabrt terhel egyb adkat s jrulkokat nem. Tbb most alakult szvetkezettl szrmaz informciink szerint azonban az gy kapott kedvezmnyek nem jutnak el teljes egszben a munkt vgz nyugdjashoz, s a munkltattl kapott dj hozzvetleg harminc szzalkt megtartja magnak a szvetkezet. gy a nyugdjas valamivel tbb pnzhez jut ugyan, de nem sokkal. Az llam helyett pedig vllalkozk zsebben landolhat kzel akkora sszeg, mint amennyi az elengedett jrulk lenne.
A szakrt arra is felhvta a figyelmet, hogy tlznak tnik ekkora sszeget lecspni a szerzdses djbl, hiszen a nyugdjas-szvetkezetek kiadsai nagy valsznsggel ennl jval kisebbek. Lovas Judit klnsen azok utn furcsllja a szablyozst, hogy nhny vvel ezeltt maga a kormny korltozta a nyugdjasok munkavllalst. A mostani gesztust persze magyarzhatja az a hts szndk, hogy a kormnyhoz kzeli szvetkezetek lhessenek majd jl az llam ltal tengedett sszegbl. Ezt ltszik altmasztani, hogy Lovas szerint mind tbben rebesgetik: egyes gazatokban majd fllrl sgjk meg, hogy mely szvetkezetekkel tancsos szerzdst ktni a munkltatknak, ezek pedig j esllyel kormny kzeliek lesznek.
A nyugdjas-szvetkezetekrl szl jogszablyok megjelensekor arrl is beszltek, hogy ezek majd megoldhatjk a munkaer elvndorlsa miatt kialakult munkaerhinyt. Erre azonban kevs esly ltszik. Mesk Lszl, a Nyugdjasok Prtja 50+ szvivje lapunknak elmondta, hogy az tlagnyugdjas ms tempban dolgozik, ms feladatot tud elvllalni, mint egy aktv dolgoz. Vlemnye szerint a jlius elsejtl engedlyezett nyugdjas-szvetkezetek olyan feladatokra tudnak munkaert kzvetteni, amelynek elltsa gymond szabadon alakthat, pldul kzterleten elvgezhet munkk. De a nyugdjasok sem reggel nyolctl dlutn tig akarnak dolgozni, hanem kpessgeikhez igaztank a munkt.
Hasonl vlemnyen van Nmethn Jankovics Gyrgyi, a Nyugdjasok Orszgos Szvetsgnek (NYOSZ) elnke is, aki szerint egszen ms „mfaj” nyugdjast foglalkoztatni, mint brki mst. Merben ms munkastlus az, amit k kpviselnek. Azaz a munkltatknak s a munkavllalknak is alaposan t kell gondolniuk, hogy valban jl egytt tudnak-e mkdni. Krdsnkre az elnk elmondta, bizonyos terleteken biztosan j megoldst jelenthet nyugdjasok alkalmazsa, de az ltalnos munkaerhiny felszmolst nem lehet elvrni a nyugdjas-szvetkezetektl.
Az elnk arrl is beszlt, hogy sajt szvetkezetk alig egy hete kapta meg mkdsi engedlyt, ezrt nincsenek mg tapasztalataik az j formval kapcsolatban. Tagszervezeteik is aktivizldnak, mr tbb megybl jeleztk, hogy sajt szvetkezetet szeretnnek alaptani. Elmondta, hogy nyugdjas-szervezetknt sok munkaer-kzvettvel kapcsolatban llnak, s gy ltjk, azokban a megykben rdekldnek leginkbb munkalehetsg irnt a nyugdjasok, ahol alacsonyabbak a nyugdjak, gy pldul Szabolcs-Szatmr-Beregben s Bksben.
Ennek a cikknek a nyomtatott vltozata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelens idpontja: 2017.08.24.
/ A cikket tallzta: Berg Marianna /
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::


A CIKKBEN BERG MARIANNA UTAZSAINAK TAPASZTALATAIT RGZTTE
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
gy mkdik egy ids ember agya! –
Igencsak elgondolkodtat felfedezst tett egy amerikai tuds!
Gene Cohen, a George Washington Egyetem gerontolgusa, tbb kutats eredmnyeire tmaszkodva azt lltja, hogy az ids emberek agya sokkal jobban, rugalmasabban, kreatvabban mkdik, mint azt korbban gondoltk. s ennek oka az vek szma.

Fot: Pixabay.com
Amikor valaki elmlt 60, 70, 80 ves, az agya rengeteg informcit, tapasztalatot halmozott fel. Ebben a korban az agyi idegsejtek szmtalan olyan kls ingert kpesek kdolni, megfejteni, amit a fiatalabbak nem rtenek mg. A szakrtk azt is megfigyeltk, hogy az idsebb emberek jobb s bal agyfltekje harmonikusabban egyttmkdik, jobban kiegsztik egymst, ezrt sikeresebbek az intellektulis kpessgeket mr teszteken.
Egy ids ember agya lehet, hogy nem kpes olyan gyorsan kapcsolni, s felfogni a helyzetet, viszont a fontos dntsek meghozatalakor tfogbban gondolkodik, sszefggsekben ltja a helyzetet, ezrt szletnek blcsebb, megfontoltabb gondolatok. Azt is megfigyeltk, hogy az ids szemlyek agya kevsb reagl a negatv gondolatokra, trtnetekre, ezrt az illet sokkal nyugodtabb, mint a vehemens gondolkods fiatal.
Egy ember intellektulis kapacitsnak cscsra 70 ves korba jut el, hiszen ekkor termeldik a legtbb mielin nev nev anyag, aminek hatsra az agyi idegsejtekben felgyorsul az informci ramls, ezrt akr 3000 szzalkkal is javulhat a kzponti idegrendszer teljestkpessge.
Az is rdekes, hogy 60 ves kor eltt a kt agyflteke nagyon elklnlten mkdik, 60 ves kor utn kezdik kiegszteni egymst, ami azrt csods, mert gy komplexebb feladatokat is kpes az agy megoldani, amit ksrletekkel is igazoltak.
A Montreal-i Egyetem professzora, Monchi Oury szerint az idsebb emberek agya hatkonyan kpes kiszrni az informci radatbl a fontos tudnivalkat, a haszontalanokat meg egyszeren nem veszi figyelembe.
me, pr sajtossg a 60-70 ves agymkdsre vonatkozan!
· az agysejtek nem halnak el, hanem egyszeren elvesztik informci-tovbbt szerepket, ha az illet nem dolgoztatja a szrke llomnyt;
· a koncentrci- s memriazavarok a felhalmozdott informci mennyisgnek tudhatk be;
· ebben az letkorban az illet hatkonyabban tud dolgozni, jobban brja a stresszt s racionlisabban gondolkodik is;
· ha valaki odafigyel az egszsgre, a mozgsra s agytornra, idsebb korra sokkal blcsebben gondolkodik s szebbnek ltja a vilgot.
Forrs :
Posted on 2017/03/24 by Bellini in Holotropikum
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
A KSEDELMI KAMATOT NEM KRHETIK MAGNSZEMLYTL,
HA KSVE FIZETI BE SZMLIT!
MINDEN KZM SZMLRA RVNYES!
Taln sokan hallottak mr a behajtsi kltsgtalnyrl, amit mr tbb szolgltat is megprblt gyfeleink behajtani ksedelmes szmlafizets esetn! Azrt fontos tudni rla, mert nem kis sszeg ksedelmi kamatrl van sz, krlbell 12 ezer forint plusz kltsget jelent a ksedelmi kamat a szmla sszegn tl, amit egyes szolgltatk megprblnak behajtania kse fizet gyfeleken!A behajtsi kltsgtalny, melynek sszege krlbell 12 ezer forint, ksedelmes fizets esetn merlhet fel! DE S EZ A LEGFONTOSABB
A behajtsi kltsgtalny magnszemlyekkel szemben nem rvnyesthet!!!! A behajtsi kltsgtalnyrl szl trvny hatlya kereskedelmi gyletekre s vllalkozsokra terjed ki. A behajtsi kltsgtalny nem alkalmazhat magnszemlyekkel szemben.
Tjkoztat a behajtsi kltsgtalnyrl
1.A behajtsi kltsgtalny
Behajtsi kltsgtalny fizetsi ktelezettsg ksedelmes teljestsekor merlhet fel. A jogosult abbl a clbl tarthat ignyt erre az talnydjra, hogy fedezze a kvetelse behajtsval kapcsolatos kiadsokat.
A behajtsi kltsgtalny fix sszeg – 40 eurnak megfelel forint –, amely fggetlen a pnztartozs mrtktl s a ksedelem idtartamtl. Teljestse nem mentest a ksedelem egyb jogkvetkezmnyei (pldul a ksedelmi kamat fizetse) all.
A hazai jogszablyok alapja az Eurpai Parlament s a Tancs 2011/7/EU irnyelve a kereskedelmi gyletekhez kapcsold ksedelmes fizetsek elleni fellpsrl. A behajtsi kltsgtalny jelenlegi Magyarorszgra rvnyes szablyait a 2016. vi IX. trvny tartalmazza.
A trvny s az irnyelv clja a fizetsi fegyelem erstse. A jogalkot szndka, hogy a szerzd feleket sztnzze a fizetsi ktelezettsgek idben trtn teljestsre. A jogszably hatlya kiterjed valamennyi olyan (nem fogyaszti) szerzdsre, amelyben a felek pnzfizetsi ktelezettsg ellenben szolgltatst vesznek ignybe vagy rut vsrolnak.
Forrs : http://www.mekh.hu/
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Arany Jnost dszpolgrr avattk Wales-ben!
Edward kirly, angol kirly / Lptet fak lovn: / Hadd ltom, gymond, mennyit r / A welsi tartomny. – rta Arany Jnos 1857 jniusba A Walesi brdok cm kltemnyben s r 160 vvel ksbb a magyar kltt posztumusz dszpolgrr avatta Montgomery polgrmestere.
A trtntekrl a BBC is megemlkezett:
A Montgomery vrban trtnt eset kapcsn Eric Fairbrother, Montgomery polgrmestere elmondta: mg a magyarok az ltalnos iskolkban tanulnak a trtnetrl, addig a helyiek alig tudnak rla. gy vlekedett, Arany Jnos verse nagyszer kapocs a kt nemzet kztt. Ezt figyelembe vve gy dntttek, hogy a magyar kltt posztumusz Montgomery Szabad Polgra cmben rszestik.
A cikk megemlti, hogy Karl Jenkins walesi zeneszerz egy szimfnit rt A walesi brdok alapjn, ami szintn dobott a helyiek krben ismeretlen trtnet ismertsg.

TALLZTUK : FORRS A LIBRARIUS 2017.03.04. SZMBL
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Kis htizskkal vonultak a fecskk - magyar kutatk vilgszenzcija
Klnsen kis tmeg helymeghatroz segtsgvel elszr szerzett informcikat kt magyarorszgi fecskefaj vonulsrl s telelsi terletrl a Magyar Madrtani s Termszetvdelmi Egyeslet (MME) s a Svjci Madrtani Intzet munkatrsainak kzs kutatcsoportja.
A Szp Tibor, a Nyregyhzi Egyetem professzora vezetsvel vgzett kutats sorn a vilgon elsknt alkalmaztak sikeresen kis tmeg, alig 0,6 grammos geo-loktort kt fecskefaj esetben a vonulsi s telelsi terlet megismersre. A megjellt t molnrfecske s ngy partifecske ltal szolgltatott adatokbl kiderlt, hogy ezek a kistest madarak a tavaszi vonuls sorn napi 620-1080 kilomtert replnek. A tudomny trtnetben elszr sikerlt adatokat szerezni a Krpt-medence molnrfecskinek Kzp- s Dl-Afrikban tallhat telelterleteirl - tudatta az MME.
A vonul madrfajok tbbsgnek testtmege 20 gramm alatti, gy a nagyobb test madaraknl ltvnyos eredmnyeket mutat, jelenleg hasznlatos 5 gramm krli jeladk ezeknl nem hasznlhatak, mert a mretk lnyegesen meghaladja a madarakra felhelyezhet, a testtmeg maximum 4-5 szzalkt elr hatrt. A kutats egyik clja ppen ezrt a geo-loktorok olyan mrtk miniatrizlsa volt, hogy a 13-17 grammos fecskefajok esetben is hasznlhatak legyenek.
A madr htra kis htizskknt felhelyezett geo-loktor 2-5 percenknt rgzti a kis eszkzt rt fny mennyisgt. Az informcikbl szerzett adatok alapjn naponta megllapthat a napfelkeltk s napnyugtk idpontja, amely alapjn 200-300 kilomter pontossggal meghatrozhat, hogy milyen fldrajzi hosszsgon s szlessgen volt az adott napon a madr. Az eszkz nem befolysolta az llatok mindennapi lett.
E madrfajok esetben igen alacsony az ves tllsi arny. A partifecskk esetben egy tlagos vonulsi-telelsi idszak sorn a fszkel egyedek 60 szzalka elpusztul, s hasonl rtkek jellemzek a molnrfecskk esetben is.
A geoloktorok ltal rgztett fnyadatok feltrtk, hogy a molnrfecskk az afrikai telelsi idszakban regeket, odvakat is hasznlnak jszakzsra, ami fontos magyarzattal szolglhat arrl, mirt kerl el olyan kevs
hagyomnyos gyrzssel jellt madr Afrikbl.
A hossz tv, a Szahartl dlre vonul madrfajok csaknem ktharmadnak drmaian cskken az egyedszma Eurpban s Magyarorszgon. Ezek kz tartoznak a fecskk is: a Tisza kzel 600 kilomteres magyarorszgi szakaszn a partifecske llomny az 1990-es 30 ezer prrl 3 ezer prra, a molnrfecskk szma pedig orszgosan a felre cskkent 2015-re.
A megfogyatkozs okainak feltrshoz nlklzhetetlen, hogy a kutatk megismerjk a vonulsi s telelsi terleteket s a madarakat ott r hatsokat is. A klasszikus madrgyrzs azonban a legtbb kistest vonul madrfaj esetben kevs informcival szolgl. A molnrfecske 1,2 milli, Eurpban jellt egyedbl pldul mindssze 20 kerlt meg a Szahartl dlre 1994-ig, ennek a fajnak a telelterlete s vonulsi viselkedse gy eddig ismeretlen volt.
Forrs : inforadio.hu
2017.02.28. 05:49
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Milyen szemlyes adatokat kezelhet a web ruhz?
A web shopok igyekeznek minl tbb adatot megtudni a vsrlkrl - ehhez azonban csak szigor keretek kztt van joguk. Mi a szemlyes adat s mirt nem elg, ha a felhasznl hozzjrul az adatkezelshez? Szakrtnk segt!
A szemlyes adatok krt a trvny szlesen hatrozza meg. Szemlyes adat minden az rintett szemllyel kapcsolatba hozhat adat, s ebbl levonhat, az rintettre vonatkoz kvetkeztets. gy teht nem csupn a termszetes szemlyazonost adatokat (nv, szletsi id, anyja neve stb.) tekintjk szemlyes adatnak, hanem tulajdonkppen brmilyen informcit, amely egy adott szemllyel kapcsolatos, legyen sz akr az illet valamely llapotrl (fizikai, szellemi) akr valamely vlemnyrl (pl. politikai) vagy brmilyen hovatartozsrl. Ezek az adatok mindaddig megrzik a szemlyes adat jellegket, amg a meghatrozott szemlyre visszavezethetek, teht az adott szemllyel val kapcsolatuk fennmarad vagy ez a kapcsolat helyrellthat.
Az adatkezels a korbbinl is fontosabb vlhat a cgek szmra, hiszen 2018 mjusban lp hatlyba az j adatvdelmi rendelet. Taln korainak tnik most foglalkozni vele, valjban viszont bven van mire felkszlnik a cgeknek. Slyosabb szankcik, tbb adminisztrci jn vele.
Kell ez neknk?
A vllalati adatok csaknem fele anlkl avul el, hogy brki hozznylna, ezek az elavult fjlok pedig rtelmetlenl sok helyet foglalnak a vllalati rendszerekben. Mg nagyobb baj, hogy jelents rszk „gazdtlan”, sok helytt mg a ltezskrl sem tud a vllalat – csak fizeti a trhelyket.
Az nkntes hozzjruls nmagban nem elegend
A web ruhzak hasznlata sorn az adatkezels alapja a vsrl nkntes hozzjrulsa, azaz a weboldal hasznlja hozzjrul ahhoz, hogy a megadott szemlyes adatait kezeljk. Ezt a hozzjrulst rendszerint a weboldalra val regisztrcival vagy ms mdon (pldul a rendels leadsakor) adja meg a vsrl.
Azonban rdemes tudni, hogy nmagban az adatkezelshez val hozzjruls nem teszi jogszerv az adatkezelst. Ugyanis az adatkezelsnek meg kell felelni a clhoz ktttsg elvnek is. Ez azt jelenti, hogy szemlyes adat kizrlag meghatrozott clbl, jog gyakorlsa s ktelezettsg teljestse rdekben kezelhet. Tovbb csak olyan szemlyes adat kezelhet, amely az adatkezels cljnak megvalsulshoz elengedhetetlen, a cl elrsre alkalmas, s ezen adat is csak a cl megvalsulshoz szksges mrtkben s ideig kezelhet.
A weboldalak, web ruhzak adatkezelse sorn is be kell tartani a clhoz ktttsg elvt. Teht a web ruhzban val vsrlskor csak olyan szemlyes adat megadsa krhet a vsrltl, amely az adatkezels cljnak elrshez – azaz a megrendels teljestshez – szksges. gy pldul a legtbb esetben nem tehet ktelezv a szletsi id megadsa, de akr a telefonszm megadsa sem (pldul szemlyes tvtelnl rendszerint nem indokolt, hogy a vsrl elre megadja a telefonszmt), mert ezek nem elengedhetetlenl szksgesek a megrendels teljestshez.
rdemes arra is gyelni, ha a weboldal hasznlata s a vsrls nem ignyel folyamatos regisztrcit, akkor az egyszeri vsrlskor megadott adatokat a megrendels teljestse utn a weboldal zemeltetje (az adatkezel) kteles trlni, mivel az adatkezels clja teljeslt.
Retteghetnek a tisztessgtelen web shopok
A tisztessgesebb elektronikus kereskedelem rdekben mdostotta kedden az Orszggyls az elektronikus hrkzlssel s a fogyasztvdelemmel kapcsolatos trvnyeket a kormny kezdemnyezsre, gy adatbzis kszl jvre a tisztessgtelen online kereskedkrl.
Szintn nem jogszer, ha a weboldalon val regisztrcival az rintett szemly automatikusan feliratkozik a weboldal zemeltetjnek hrlevelre vagy promcis anyagaira. Ezek a regisztrcitl vagy a vsrlstl eltr adatkezelsi clok, gy ezekhez nll hozzjruls szksges a vsrl rszrl. Azaz lehetsget kell biztostani arra, hogy a vsrl kln jellje meg, hogy kr-e promcis megkeresseket.
Tjkoztatsi ktelezettsg
Az adatainkat kezel weboldal az adatkezels megkezdse eltt rszletes tjkoztatst kteles adni, amelyet rendszerint egy adatkezelsi tjkoztat formjban szokott megtrtnni. ltalban nem elg, ha a tjkoztat csak valahol megtallhat a honlapon, hanem az adatkezelssel rintett ltogat szmra – pldul a regisztrci alkalmval – kifejezetten elrhetv kell tenni a tjkoztatt, s nyilatkoznia kell arrl, hogy a tjkoztatt megismerte (pldul a megfelel rubrika kipiplsval).
A tjkoztatsnak rtheten s ttekintheten kell tartalmaznia az adatkezel szemlynek, elrhetsgeinek megjellst, az adatkezels cljt s jogalapjt (nkntes vagy ktelez adatkezels), a kezelt szemlyes adatok krt, az adatkezels idtartamt, az adatokhoz hozzfrk krnek megjellst, tovbb tjkoztatst az adatfeldolgoz esetleges ignybevtelrl, az adatbiztonsgi intzkedsekrl, valamint az ignybe vehet jogorvoslati lehetsgekrl.
Dr. Szab Gergely
gyvd
Kocsis s Szab gyvdi Iroda
Forrs : piacesprofit.hu 2016. december 15.
..................................................................................................................................................................................
HANGULATJAVT TELEK
Gondoltad volna, hogy tpllkozssal a kzrzetnk, j kedvnk is befolysolhat? Pedig ma mr bizonytott tny, hogy sszefggs van tpllkozsunk s j kzrzetnk kztt. St! Vannak olyan telek, tpllk sszetevk, amelyek hangulatjavt s fjdalomcsillapt hatssal is rendelkeznek.
Bzacsra, zabpehely, bann, bizonyos hsflk, halak, bogys gymlcsk – a kiegyenslyozott tpllkozs rszeknt rdemes bepteni az trendbe, klnsen azoknak, akinek hossz idn t rossz a hangulata, vagy krnikus fjdalmuk van. Hogy mirt? Lssuk a rszleteket:
Bizonyos telek egyrtelmen befolysoljk hangulatunkat, a bennk lv aminosavakbl ugyanis az emszts sorn agyi, idegi ingerlettviv anyagok keletkeznek. Ilyen aminosav pldul a hsokban, tejben, tojsban s szjban tallhat triptofn, amibl az egszsges alvshoz, a depresszi megelzshez nlklzhetetlen szerotonin kpzdik. Ahhoz azonban, hogy ez az talakuls zavartalanul megtrtnjen, cink tartalm lelmiszereket, pldul brny- vagy marhahst, rkot, osztrigt, illetve hvelyeseket vagy olajos magvakat is kell fogyasztani.
A szerotonin szint emelkedst segti mg a cukor,
illetve a kemnytben gazdag lelmiszerek, pldul a tszta,a barnarizs, a burgonya s a kenyr, de termeldsben fontos szerepe van a B6-vitaminnak is, amit a bzacsra,a zabpehely, a mj, a bann, a halak s a teljes kirls gabonaflk tartalmaznak legnagyobb mennyisgben.
A minimum tven szzalkos kakatartalm, fknt keser csokoldk emellett, a bennk lv fenil-etilamin miatt szintn hozzsegthetnek a j hangulathoz. Gyakori fogyasztst azonban cukortartalmuknak ksznheten fogkrost, s energiatartalmuk miatt elhzshoz hozzjrul hatsuk miatt nem javasolt. De hetente 3 alkalommal, ftkezsek utn egy-egy kockval ez is megengedett.
Bizonyos lelmiszereknek fjdalomcsillapt hatsuk is van, a bennk lv omega-3 zsrsavakbl ugyanis a szervezetben gyulladscskkent anyagok kpzdnek. A mlytengeri halak (makrla, hering, szardnia, lazac, tonhal) s a busa, valamint a lenmag-, di- s repceolaj rendszeres fogyasztsa a gyulladssal jr krnikus, reums fjdalmakat enyhtheti. Aki hasonl krnikus fjdalommal kzd, legalbb heti kt alkalommal egyen halflt vagy ennek hinyban fogyasszon rendszeresen omega-3 zsrsav tartalm trend-kiegszt ksztmnyt.

A bogys gymlcsk is segthetnek: a mlnban, szederben, szlben, ribizliben, egresben, eperben s fonyban a fjdalomcsillapt hats aszpirinhez hasonl vegyletek, szaliciltok, valamint antioxidnsok tallhatk. Ezek rendszeres fogyasztsa enyhe fejfjs, krnikus zleti fjdalom esetn javthat az llapoton.
J tudni, hogy a testmozgs hatsra a szervezetben termszetes fjdalomcsillapt anyag, endorfin kpzdik, aminek serkentshez egyes csps fszerek, gy a chili s az ers paprika is hozzjrul. Emellett a kvban, teban, csokiban tallhat koffein is cskkentheti a fejfjst, de tlzott mennyisgben ezek hangulatingadozst, lmatlansgot vlthatnak ki. A fejfjst egybknt sokszor egyetlen pohr vz is enyhtheti, ha ugyanis valaki nem iszik eleget, a vrkerings rosszabb lesz, gy nem jut elg oxign az agyba.
A fenti lelmiszerek termszetesen nem gygyszerek, de a vltozatos, kiegyenslyozott trend rszeknt hozzjrulnak kzrzetnk javulshoz, az enyhbb fjdalmak enyhtshez. rdemes ezrt rendszeresen fogyasztani bellk.
Forrs: Veresn dr. Blint Mrta dietetikus, Semmelweis Egyetem Dietetikai s Tpllkozstudomnyi Tanszk
( Tallzta: dr. Hornok Lszln Dri Kcsont Klub )
....................................................................................................................
Jnnek a robotok: sokak munkjba kerlhet
A robotok akr a jelenleg ltez munkakrk felt is ellthatjk nhny ven bell
Ksa Andrs, Molnr Csaba, 2016. szeptember 4.,
A munka minden terletn tveszik a hatalmat a robotok? Szmos fejleszts hre rkezik nap mint nap: olyan munkakrkbe sznnak hatkony gpeket, ami korbban elkpzelhetetlennek tnt. Mr az Eurpai Uni is szmol a robotok jelentette fenyegetssel, ennek megfelelen alakul t a tmogatsok struktrja a kzeljvben. Lesz mit dolgoznunk neknk is a jvben?
Nemcsak Magyarorszgnak, hanem egsz Eurpnak szembe kell nznie a munkaer megtartsnak nehzsgvel. Aki nem kap kpzst, nem vlik sokoldalbb, az szmos terleten nem fog labdba rgni a robotok mellett. A hrek szerint ugyanis a jelentsen cskken unis fejlesztsi forrsok fkusza az vtized vgtl tkerl az infrastruktrrl a humn erforrsokra. Mindennek oka pedig az egyre hatkonyabb vl automatizci jelentette szocilis fenyegets. A robotok akr a jelenleg ltez munkakrk felt is ellthatjk nhny ven bell. A gpeknek sok olyan elnyk van – legalbbis a munkaadk szemben –, amelyekkel a munksok nem versenyezhetnek: pontosak, nem vitatkoznak, nem krnek fizetst, nem mennek szabadsgra s sszessgben olcsbbak.
Drga mlna, olcs ember
Szereti n a friss mlnt? Vagy a lecst? Ideje llekben felkszlni, hogy lassan elbcszhat tlk. Vagy marad a bilirdgoly-kemnysg „holland frts” egsz vben. s hogy mi kze mindehhez kzvetve a robotiknak is? „Csak” annyi, hogy – mint a legtbb elrejelzs mutatja – a robotizci fejldsvel kifejezetten felrtkeldnek majd azok a tevkenysgek, amelyeket nem lehet gpesteni. Mrpedig brmilyen gyors is legyen a technikai fejlds, azt egyelre senki nem gondolja, hogy olyan cizelllt gpeket ksztnk a kzeljvben, melyek vatosan megfognak egy-egy szem mlnt, ribizlit vagy paradicsomot, s ugyanilyen vatosan ldba gyjtik.
gy viszont az elrejelzsek szerint – mg ha a mlna- vagy paradicsomszedshez nem is kell kpests – a jvben ezekben a munkakrkben vrhatan jelentsen megn majd a munkaer-kereslet, mikzben Magyarorszgon a kivndorls miatt mr most munkaerhiny van egy sor szakmban. A robotika elterjedsvel ugyanis vrhatan a munkaerpiac kt vgpontjn nhet majd meg a foglalkoztatsi igny: a legalacsonyabban s a legmagasabban kpzettek krben. Br a legtbb elrejelzs arrl szl, hogy a foglalkoztatottak szma sszessgben a robotizci elterjedsvel sem fog vltozni, ezen bell azrt vertiklisan s horizontlisan is nagyon komoly trendezdsek jhetnek.
Elbbivel kapcsolatban pldul Simor Andrs volt jegybankelnk, az Eurpai jjptsi s Fejlesztsi Bank (EBRD) pnzgyekrt felels alelnke a Figyelnek augusztus vgn adott interjjban azt mondta, a robotika a globalizcis folyamatokat is a visszjra fordtotta (pedig hnyszor hallottuk az elmlt hsz vben idehaza is, hogy „a globalizci alapvet trvnyszersg, rk s visszafordthatatlan”). „A 3D-s nyomtatsnak s egy sor egyb, az letet meghatroz innovcinak a mindennapok vilgba val benyomulsval prhuzamosan eliminldik annak a faktornak a jelentsge, amely alapveten jrult hozz tven ven t a tke, illetve a munkaer egyre intenzvebb globlis vndorlshoz: az emberi munkaer rrl van sz. Egyszeren rdektelenn vlik, hogy hol mekkora a brsznvonal. Lassan, de biztosan a robotok veszik t az egsz gazdasgot thidal termelmunka dandrjt” – mondta Simor Andrs.
Azrt az antiglobalistk se rljenek, a folyamat ugyanis egyltaln nem csak pozitv irny (technolgiai fejlds), szmos, egyelre felmrhetetlen kvetkezmnnyel jr kockzatot is magban rejt. Az csak az egyik rsze, hogy a mr idzett EBRD-alelnk szerint globlis szinten is tovbb lezdhet a fejlett s fejletlen gazdasg orszgok kztti ellentt, de mg a fejlett vilgon bell is hatalmas trendezdsek jhetnek a munkaerpiacon.
Kezdet s vg
– Egyre tbben szorulnak ki akr mr a kzeljvben akaratukon kvl a munkaerpiacrl a robotizci miatt – mondja a Magyar Nemzet Magazinnak Kords Lszl, a Magyar Szakszervezeti Szvetsg (MSZSZ) elnke. Elrejelzseik szerint szintn a nagyon alacsony s a nagyon magas kpzettsget ignyl munkakrkben vltozatlan maradhat vagy akr nhet is a foglalkoztatottsg, de ppen a kzpkategriban (szakmunks, rettsgizett szakmunks) rengeteg munkahely sznhet meg.
– Kiss sarktva azt mondhatnm, hogy a jvben ktfajta munkavllalra lesz majd szksg: arra, aki megnyomja a gombot a roboton, s arra, aki megtervezi a robotot – gy Kords Lszl.
Hogy melyek lehetnek ezek az gazatok? Az MSZSZ szerint elssorban a kzlekedsben, szlltsban, autiparban, egszsggyben jelentkezhet mr rvid tvon szles krben a robotizci, de Kords Lszl figyelmt az sem kerlte el, hogy a BBC-n nemrg olyan szoftvert teszteltek, amely a megadott adatok alapjn ksz cikket rt.
A szakszervezeti vezet szerint termszetesen tisztban vannak azzal, hogy a robotizcit, a technolgik vltozst nem lehet meglltani, viszont gy vli, a negatv hatsok kikszblse rdekben igenis lpsknyszerbe kerltek a kormnyzat illetkesei s a munkaerpiac szerepli is.
– A kormnynak – fogalmaz Kords – mr rgen foglalkoznia kellene ezzel a krdssel, hiszen itt van a nyakunkon, de egyelre semmilyen nyitottsgot nem rzkelnk a rszrl.
Az MSZSZ szerint alapveten kt mdon lehetne enyhteni a kros trsadalmi kvetkezmnyeket. Az egyik egyfajta alapjvedelem lenne a munkaerpiacrl kiszorultak szmra. (Finnorszgban egybknt most vezetik be, havonta 590 eur lesz, igaz, nem a robotizcival kapcsolatban.) Ezt az rdekvdk szerint alapveten a robotizlt gazatok extra adjbl finanszrozhatn az llam. (Hasonl javaslatot tett egybknt nemrg a Deutsche Post elnke is.)
– A robot nem kr brt, nem megy szabadsgra, nem lesz beteg, a bekerlsi kltsg utn folyamatos extraprofitot termel a munkaadjnak, a kztehervisels jegyben az llam ezt megadztathatja, ha a msik oldalon munkjukat vesztett emberekrl kell gondoskodnia – mondja Kords Lszl.
A msik irnyra szintn van mr plda, mghozz itt a szomszdban.
– Romniban mr ksz az elkpzels a pnteki munkaid kt rval val cskkentsre. Mi ennyire nem lennnk radiklisak els krben, csak azt szeretnnk, hogy a napi hszperces munkakzi sznetet adjk vissza a munkavllalknak. Ez heti szinten kicsit tbb, mint msfl rt jelentene. Ezzel azon megolds fel tennnk egy lpst, hogy a meglv munkamenynyisget igyekezznk minl tbb ember kztt elosztani, hogy ne cskkenjen a foglalkoztats – magyarzza Kords Lszl. Ennek egyik kiegsztje lenne a foglalkoztats olcsbb ttele a munkaadk szmra, vagyis a munkt terhel adk cskkentse, a szakszervezet ugyanis jrulkcskkentst nem fogadna el.
– Mindehhez hromoldal, a szakszervezetek, a munkltatk s az llam rszvtelvel ltrejtt megllapodsra lenne szksg, de egyelre sem a munkaadkat, sem a munkavllalkat nem rdekli ez a krds – teszi hozz Kords Lszl.
Repl pizza
Az talakulsi folyamat pedig globlis szinten mr elkezddtt. Nem sok emberi marad pldul a pizzban – mr ha a vilg egyik legnagyobb pizzrialnca, a Domino’s trekvseit siker koronzza. A cg az utbbi vekben taln minden ms versenytrsnl tbbet tett azrt, hogy alkalmazottjait gpekre cserlhesse a kzeljvben. Most pp j-Zlandon jelentettk be, hogy egy amerikai drngyrtval egyttmkdve hamarosan megindtjk a kereskedelmi (teht mr nem tesztzem) pizzakiszlltst nmkd repl szerkezetek (drnok) segtsgvel. Ha valban beindul a szolgltats, ez lesz a vilg els lesben zemel robotrepls kiszlltsa. Br krdses, hogy e gyakorlat elterjedhet-e a vilgon, mivel sok orszgban hoztak drnrptetst gyakorlatilag betilt trvnyeket.
A robotauts pizzakiszllts tesztjt alig nhny hnapja kezdte meg az ausztrl Domino’s. Ehhez eredetileg katonai clokra kifejlesztett robotjrmvet hasznlnak, amely nem az ttesten, hanem a bicikliton s a jrdn kzlekedik, persze lassan. A jrm GPS-adatok alapjn tjkozdik, de vannak sajt szenzorai is, amelyek segtsgvel elkerlheti az akadlyokat. Most a flves tesztzem zajlik, s mg akr kt v is eltelhet addig, mg tnylegesen szolglatba llhatnak a kiszllt robotautk.
gy tnik ht, hogy hamarosan a rendelt pizzt a stbl val kivtel utn mr nem rinti emberi kz. Pontosabban mr eltte sem nagyon. A kaliforniai Szilcium-vlgyben a korbban internetes jtkokkal sikeress vlt cg, a Zynga alaptja nyitott egy pizzrit, amelyben robotok ksztik az telt, olvashat a Popular Mechanics magazinban. Az szakcs mindssze a kinyjtott tsztt helyezi a futszalagra, a tbbi mr a gpek dolga. A rendelsnek megfelel felttek elhelyezse utn a msik robot beteszi a nyers pizzt a stbe. Persze az otthonrl trtn pizzarendels nem a leglnyegesebb szegmense a vilggazdasgnak, gy ha nhny pizzafutrnak j lls utn kell nznie, az vlheten nem jr majd gykeres trsadalmi felfordulssal. Csakhogy ltnunk kell, hogy e tevkenysg egyik eleme sem uniklis, azok a gazdasg rengeteg ms terletn is megjelennek, s ilyenformn ugyangy helyettesthetk robotok munkba lltsval. A tanulmnyok szerint a legveszlyeztetettebb (ma mg emberi) llsok taln a kzlekeds terletn vannak. Az mr fel sem tnik sokunknak, hogy a ktttplys tmegkzlekedsi jrmvek (pldul a 4-es metr) vezet nlkl kzlekednek. A kvetkez lps az lesz, amikor a robotok tnylegesen meghdtjk a kzutakat.
Ha robotautkrl van sz, mindenki a Google s a Tesla nvezrl kocsijairl beszl. Hol azrt, mert elkerltek egy balesetet, hol azrt, mert okoztak egyet (a gyrtk ltal citlt statisztikk szerint mindenesetre sokkal kevesebbszer tkznek a robotkocsik, mint az ember ltal vezetettek). A szemlygpkocsik tbbsgt maga a tulajdonos vezeti, gy itt nem sok lls van veszlyben. Nem gy a taxi s a teheraut vezetflkjben. Szingaprban most kezdtk – egyelre korltozott hattvolsg – prbatjukat a robottaxik.
A Nutonomy nev amerikai–szingapri cg, amelynek alapti kztt ott talljuk a Massachusettsi Mszaki Egyetem (MIT) kutatit is, most hat taxit indtott el Szingapr bels, 6,5 ngyzetkilomteres terletn, s az autk szmt az v vgre meg akarjk duplzni, rja az AP. Az autk talaktott elektromos Renault-k s Mitsubishik, amelyek nmagukat vezetik ugyan, de kt technikus is utazik a kocsikban. Egyikk a „vszsofr”, aki maghoz ragadja a kormnyt, ha valami balul sl el, a msik pedig a szoftverek mkdst figyeli. A kocsik navigcijt hat lidar (lzeres radar) s kt kamera segti, persze a mholdas tjkozdson fell.
Az utazs egyelre ingyenes, s csak nhny megllban lehet ki- s beszllni azoknak, akiket a cg kivlasztott a jelentkezk kzl. Szingaprra a kell anyagi httr mellett azrt is esett az alaptk vlasztsa, mert kifogstalan az infrastruktra, s a sofrk is hajlamosak betartani a kzlekedsi szablyokat. A vrosnyi szigetorszgban hatalmas gondot jelent az autk nagy, 900 ezres szma. A Nutonomy vezeti szerint ha elterjednnek az autonm mkds taxik, akkor akr harmadra is cskkenthet lenne a gpkocsik mennyisge, ami egyttal keskenyebb utakat s kisebb parkolhzakat jelentene.
A taxisoknl mg jobban kell flnik a kamionsofrknek. Nemrg szmoltunk be arrl, hogy lezajlott a flautonm teherautk els, hatrokon tvel eurpai tesztje. Tbb orszgbl is vezetk nlkli kapcsolaton keresztl kommunikl kamionokbl ll karavnok indultak Rotterdamba. Br mg minden jrmben lt sofr, a sebessget az els kocsi vezetje hatrozta meg. A mgtte lv teherautk azonnal tvettk az els gyorstst s fkezst (a kanyarodst egyelre nem). Ily mdon sokkal kisebb kvetsi tvolsgot kellett tartaniuk a baleset veszlye nlkl. Kevesebb helyet foglaltak el az ton, s jobban rvnyeslt a szlrnyk jelensge, gy kevesebb zemanyagot hasznltak a kocsik. Minden a kltsgcskkents irnyba mutat. Ha pedig bevlik a technolgia, nem nehz kitallni, hogy mi lesz a kiadsok lefaragsnak kvetkez lpse: szksgtelenn vlik a kamionsofrk jelents rsze.
De ne higgyk, hogy csak a fizikai munksok llsait vehetik t az egszen kzeli jvben a gpek. Valjban a szellemi foglalkozsokban dolgozk – mint a BBC riportjban szerepl jsgrk – rutinmveletei is egszen jl algoritmizlhatk ma mr. Sok ksrletben kiderlt, hogy a komputerek legalbb olyan jl tudnak hivatalos iratokat, szerzdseket fogalmazni, hzakat tervezni, az iskolai dolgozatban feladott fogalmazst javtani, st a gygyszatban diagnosztizlni, mint az emberek.
Utbbi szakmban klnsen nehz az orvosoknak lpst tartaniuk a szakirodalom fktelen bvlsvel. Minden negyvenedik msodpercben megjelenik egy jabb tudomnyos kzlemny. Ha ezeknek csak a kt szzalka fontos az orvos szmra – hoz pldt a Quartz –, akkor is egsz lett a cikkek olvassval tlthetn. Az oktats sok ms terletn is kzremkdhetnek a szmtgpek – felfogs krdse, hogy az emberek javra vagy ppen a korbbi raadk krra. Br nem sokan tekintik az online egyetemi kurzusokat robotizltnak, ha belegondolunk, az internetes tananyagok mr j ideje tvettk a korbban a tanr munkjt ignyl feladatokat. A Harvard Egyetem online kurzusaira egy v alatt tbben jelentkeztek, mint ahnyan fizikailag is az egyetemre jrtak az intzmny eddigi fennllsa sorn sszesen.
Egyttmkd robotok
– A XVI. szzad ta bekvetkez brmilyen komolyabb technolgiai vltozs nem rintette radiklis mrtkben a foglalkoztatst, annak szintje tbb-kevsb lland maradt, s ez valsznleg a robotizcival sem fog megvltozni – mondta a Magyar Nemzet Magazinnak Kll Jnos, az MTA Kzgazdasg-tudomnyi Intzetben munkaerpiaci elemzsekkel foglalkoz kutat. Szerinte is elssorban az ipari szakmunksrteget rinti majd nagy szmban a robotizci, de egy tavaly publiklt, 17 orszgra kiterjed kutats elrejelzsei alapjn pldul a knyvels, a pnzgyi szolgltatsok, az alkalmazott kutatsok vagy az oktats is rintett lesz.
– Az emltett tanulmny vgkvetkeztetse ugyanakkor az, hogy a robotiknak sszessgben pozitvak lesznek a hatsai – mondta Kll Jnos. – Ms krds, hogy akinek a munkjt rinti a tendencia, tud-e vagy akar-e alkalmazkodni. Pldul nem hiszem, hogy egy, az njr autk elterjedse miatt munkjt vesztett taxisofr idsgondoznak vagy szocilis munksnak szvesen elmenne, mrpedig a nem diploms munkavllalk szmra ezekben a szektorokban vrhat jelentsebb munkaerpiaci ignybvls a jvben – fogalmaz. A kutat szerint egyrtelm, hogy az j helyzet minl szlesebb kr ismereteket, tanulkpessget kvn, emiatt az oktatsi, szakkpzsi rendszert is efel kellene fejleszteni – ehhez kpest a magyar kormny ltal bevezetett szakkpzsi reformok ppen a szkts, a korai specializci irnyba mutatnak, amivel sok fiatal eltt zrulhatnak be az alkalmazkods lehetsgei. Attl ugyanakkor nem tart Kll Jnos, hogy az utbbi vekben Magyarorszgra teleplt nagy autgyrakban tmegesen veszthetik el a dolgozk munkjukat a kzeljvben a robotizci miatt, egyszeren azrt, mert a Mercedes, az Audi vagy a Suzuki mr eleve magas szint technolgit hozott magval.
– A robotok nem veszik el tmegesen az emberek munkahelyt, hanem a foglalkoztatottsg szerkezetn vltoztatnak. Egy nmet tanulmny szerint minden egyes „robotalkalmazott” hrom msik emberi munkaer felvtelt vonja maga utn – rvel Szilvsi Krisztina, az ABB iparirobot-gyrt marketingkommunikcis menedzsere. – A tanulmny szerint a nmet autiparban 2010 s 2013 kztt foglalkoztatottak szma tbb mint ht szzalkkal ntt, mikzben a tzezer alkalmazottra jut 1100 robot az adott ipargban valaha regisztrlt legmagasabb adat volt.
Az okfejts szerint a robotok rvn kialakul hatkonysgnvekeds s kltsgcskkenns – sszessgben a vllalat termelkenysgnek nvekedse – tbb munkavllal felvtelt teheti szksgess olyan terleteken, amelyeket csak emberek kpesek elltni, s bvlhet a beszllti szfra is. A jvben ezrt mg keresettebb vlnak a szoftverfejleszts vagy a mechatronika terletn dolgozk, hiszen a robotok tervezse, mkdtetse s karbantartsa megfelel tudst ignyel. Msrszrl viszont sok ms tanulmny ppen azt mutatja ki, hogy br ltrejnnek j munkahelyek, de helyettk sokkal tbb sznik meg. Emellett a robotizci a gazdasgnak ppen azon terleteit rinti, amelyek a legrzkenyebbek a jvbeli vlsgokra (lsd autipar). gy a robotfenntartv tkpzett emberek a kvetkez recesszi idejn ugyanolyan ki |