Nyomdászok baráti köre
( KÉPEK KÉPTÁRUNKBAN KLUB HÍRADÓ KÉPEI KÖZÖTT A FENTI CÍMEN MEGTEKINTHETŐK )
...................................................................................................................................
KARÁCSONYI KLUBNAP A KŐCSONTNÁL
Meghitt, bensőséges hangulatban tartottuk meg az év utolsó és egyben karácsonyt ünneplő klubnapunkat. Az ünnepi asztalra tagjaink házilag készített süteményei, hozott gyümölcsök, italok kerültek.
A szendvicsünket egyik támogatónk a Richter Gedeon Rt. adományozta. Polgármesterünk Kovács Róbert nagy meglepetésünkre, a 10 éves évfordulónk alkalmából egy hatalmas tortát küldött. Karácsonyi hangulatban, meleg szeretetben töltöttük együtt a délutánt. Arról is szó esett, hogy ki hol és kivel tölti az ünnepeket.
Kívánjuk, hogy megvalósuljon és senki ne töltse egyedül a szeretet ünnepét!
Selmeczi Kovács Irén
klubvezető
( TOVÁBBI KÉPEK A KLUB HÍRADÓ KÉPEI KÖZÖTT MEGTEKINTHETŐ )
..............................................................................................................
LIBALAKOMA
November végén utazási iroda szervezésében libalakomán vettünk részt. Az időjárás kedvezett nekünk. Szép napsütésben sétát Vácon és gyönyörködtünk a szép, rendezett főtéren. A Duna-parti séta után utunkat Dunabogdányba folytattuk. Ahol finom libaleves, sült libacom pároltkáposztával és desszertnek a hagományhoz illő lublábszelet várt bennünket.
Ebéd után jólesett egy kis tánc, amit természetesen sramlizenére lejtettünk.
Pihenésül pedig, hastáncosok kifinomult mozgását csodálhattuk.
Reméljük, a csoportképen is látható, hogy jól éreztük magunkat.
Steer Zsófi és csapata (XI,ker, Nyomdászok Baráti Köre )
TOVÁBBI KÉPEK KÉPTÁRUNKBAN LIBALAKOMA CÍMEN MEGTALÁLHATÓK.
.......................................................................................................................
Egy este Simándyval
November 17- én a Bajor Gizi Múzeumban beszélgetés volt a 100 éve született Simándy Józsefről.
A vetítéssel egyebe kötve Kalmár Magda, Érdi Sándor és Boros Atilla segítségével visszaidéztük a Magyar magas „C” királyának életútját, hangját, szerepeit.
Sokon örülhettünk, a meleg hangú, baráti társalgáson nyújtott visszaemlékezéseknek a kiváló, méltán híres énekesünkről.
Reményi Tamásné
NYUBUSZ kulturális koordinátor (cs-t-)
...............................................................................................................................................................................................................
10 évesek lettünk.
A KŐCSONT klubot 2006 szeptemberében alakítottuk meg, azzal a céllal, hogy Kőbánya gyermek és felnőtt lakossága körében felvilágosító munkát végezzünk, a csontritkulás megelőzéséről, gyógyításáról, valamint, hogy a már betegeknek segítséget nyújtsunk.
Ennek érdekében kerületi szinten programokat szerveztünk kicsiknek, nagyoknak. Lehetőséget adtunk csontsűrűség mérésekre, és különböző a gyógyulást segítő mozgás, és kulturális programokra.
Rendezvényeink sikeresek voltak.
Jó érzéssel ünnepelhettük meg az évfordulót, amelyet Kőbánya Polgármestere, Kovács Róbert is megtisztelt.
Budapest, 2016. október 18.
Selmeczi Kovács Irén klubvezető
(További képek a képtárunkban - KLUB HÍRADÓ képeinél megtekinthetők )
.............................................................................................................................................................................................
Felvidéken az Albertfalvai Polgárok Körével
Érdeklődéssel figyeltem a két nap ( október 9-10) szoros programjára. Nem szokásom a társasutazásaim helyszíneiről előzetesen útikönyveket, internetet olvasni, rábízom magam az idegenvezető felkészültségére. Még ki sem gördültük a Nyugati pályaudvar parkolójából, Katalin idegenvezetőnk, az utunkba eső Budapest nevezetességeit ismertette.
Első napi látnivalónk a garamszentbenedeki bencések temploma és kolostora volt, amit I. Géza király alapított. A templom gótikus főkapuját– ami vetekszik a jáki templom bejáratával – teljes pompájában nem csodálhattuk meg annak restaurálása miatt, az elkészült részeken azonban látni lehetett a művészi alkotást. A belső térben magyarországi szárnyas oltár festészet egyik legszebb darabját csodálhattuk meg.
A 15 századi Úrkoporsó a bányavárosok vidékén működő mesterek munkája. ami egy kerekekre szerelt, az apostolok szobrától övezett szimbolikus sírhely és a húsvéti körmenetben mutatták be a templomban. Nem csupán szép gótikus műemlékünk, hanem az élő hit, az evangélium megelevenítésének különös példája. Látogatásunkkor Szűz Mária tiszteletére tartott ünnepi misébe is belehallgathattunk.
Káprázatos napsütésben vettünk búcsút a bencés apátság nemzeti kulturális emlékhelyétől.
Következő látnivaló Bajmóc vára a Nyitra folyó jobb partján, a mederből kiálló sziklaszirtre épült a 13. században. A várat egy csodálatos kastélypark övezi, több száz éves fákkal.
Felfelé az enyhén emelkedő úton elsőként pillanthatjuk meg a várkastély bejáratával szemben egy több mint 700 éves fát, amit Mátyás király hársfájának neveznek. A vár az egyik legrégebbi és legjelentősebb műemlékek, a Pállfy család legfőbb birtokközpontjainak egyike volt, felújítását neogótikus stílusban végezték. A mintát a franciaországi (Loire-menti) kastélyok adták.
Az idegenvezetőnk lelkesen beszélt a várkastély minden egyes szegletének legendás történetéről.
Ahelyett, hogy minden egyes teremről írnék valami csodálatosságot, inkább azokról a látnivalókról emlékszem meg, amelyek rám a legnagyobb hatást gyakorolták. Mindenekelőtt az Aranyteremmel kell kezdenem, amely a kastély legimpozánsabb szobája. Az aranyszínű mennyezetet borókafából faragták, a díszítést pedig aranyfüsttel végezték el. Ha a fejünk fölé tekintünk, akkor 183 angyalfejecske néz le ránk, és a dolog külön érdekessége, hogy minden fej más-más arckifejezést mutat.
E termet mai is használják az ország legnépszerűbb házasságkötő terme. Az egybekelés dokumentumait a középen elhelyezett intarziás asztalon lehet aláírni. Az asztalt 1850 körül készítették, és aki olyan szerencsés, hogy itt mondhatja ki a boldogító igent, örök emlékkel és élménnyel lesz gazdagabb.
A Kék Szalonban – ami a falfestés színéről kapta a nevét a magyar királyok, királynők, lovagok és nemesek mellképei tekintenek vissza ránk. A teremben három kutyaszobor is helyet kapott, és ezek emberi tulajdonságokat ábrázolnak. A hamist, az intelligenst és a ravaszt. A felső szintre – Fellegvárba – érve lenyűgöző kilátást, tájat láttunk, amit zöldellő és dús erdőkkel borított hegyek vesznek körül.
A vár Kriptateremében van gróf Pálfi János Ferenc végső nyughelye. A gróf 1908-ban végrendeletben hagyta meg, hogy a kastély mindenki számára látogatható legyen, és múzeumként maradjon meg az utókornak. A talán nem is gondolta, mekkora szolgálatot tett azoknak, akik érdeklődnek a történelem iránt.
Gróf Pálfi Jánosnak köszönhetjük a bajmóci múzeumot. A vár minden zugát ötszáz lépcső meglépésével (megszámolták ) tártuk fel. A szép látvány és a sok érdekes történet kárpótolta a fáradságunkat.
Az első nap látnivalóit Kistapolcsány megtekintésével fejeztük be, ahová félórai utazás után érkeztünk meg . A terjedelmes angolpark, amelybe festőien illeszkedik a régi várkastély történelmi objektumának déli szárnyát alkotó klasszicista kastély. Eredetileg gótikus vízvár, később várkastély, reneszánsz erődítmény állt itt. A 19. század elején Keglevich János gróf volt a tulajdonos és Hild János tervei alapján átépítette, így Felvidéki klasszicista ékszerdobozát láthattuk.
Megcsodálhattuk a több mint 14-ezer kötetet tartalmazó gazdag könyvtárát, amely egyike a kastélyokban épségben fennmaradt néhány könyvgyűjteménynek. Figyelemre méltó a korabeli enteriőr a gyönyörű festményekkel, valamint a 16-19. századból származó értékes bútor-, kerámia- és porcelán-gyűjtemény.
A kastély a múltban a Habsburgok nyári rezidenciája volt, az első világháború után elnöki nyaralóként szolgált, és ez így volt a későbbiekben is. A kastélyban ma szálloda működik, és konferenciák helyszínéül is használják.
A Felvidéki kastélyok legtöbbjét eredeti állapotában újították fel, míg a magyarországi kastélyok nagy része romhalmaz, ugyan védett műemlék, de helyrehozatalára nem törekednek.
A nap végén Katalin a következő város (Pöstyén) nevezetességeiről különösen a fürdő gyógyító hatásáról, mankótörő szobor legendájáról – ami mostanra város jelképe lett – fejezte be a napi ismeretterjesztési előadását.
Késő este értünk szálláshelyünkre Pöstény városba, ahol a Hotel Magnólia éttermében kétfogásos finom vacsorával csillapítottuk éhségünket és a puha ágyban pihentettük kissé elfáradt lábainkat.
Második nap reggelén a svédasztalos reggeli után fakultatív program keretében ki városnézés, ki a fürdőzés lehetősége között választhatott.
A szigeten kialakított fürdőcentrum erősen radioaktív gyógyvizével reumát, idegbántalmakat gyógyítanak. A 18. századi fából épített fürdőházakat Erdődy János kőből készült fürdőépületet klasszicista stílusban építette fel, majd a Winter család további fürdőházakat, gyógyszállókat épített, ezáltal is emelték a város országhatárokon túli elismertségét. A Fürdő-sziget parkosított terület szobraival, szökőkútjaival csodálatos látványt nyújt, szinte külön várost képez a városban.
A városka sétáló utcájában különböző korok építészeti stílusában gyönyörködhettünk.
A napsütéses déli órákban búcsút intettünk pihenő helyünknek.
Hazafelé úton Nagyszombat városát érintettük, amely nevét a szombati napokon tartott hetivásárairól kapta. IV. Béla emelte szabad királyi várossá, Nagy Lajos király kedvelt tartózkodási helye volt, itt is halt meg. 1635 -ben Pázmány Péter egyetemet alapított itt, ekkor a magyar kultúra központja volt. Az egyetem mellett nyomda és könyvtár is működött, Az egyetemet 1777-ben költöztették Budára (ennek utódja a mai Eötvös Lóránd Tudományegyetem.
A város nevezetes emberi közül itt tanult Kodály Zoltán, a nagyszombati érseki főgimnáziumban 1892–1900 között.
Ma is egyetemi város, 1997-ben alapították a Szent Cirill és Metód Egyetemet.
Csodálatos monumentális épületek közül kiemelném a Szent Miklós plébániatemplomot, ami a 14. században épült, építését Nagy Lajos király kezdte el. Előtte lévő téren Szent II. János Pál pápa szobrát láthatjuk, bent a Könnyező Szű Mária kegyképe van, akit a város oltalmazójaként tisztelnek a párkányi csata és kuruc harcokban a nyújtott segítsége miatt. A legenda szerint, aki e szent helyen kéréssel fordul hozzá és egy imát elmondva kéri segítségét az beteljesül.
Ideköltözött az esztergomi érsek 1543-ban és káptalan, és 1822-ig itt is maradt.
E város volt a helyszíne Bethlen Gábor fejedelem II. Rudolf császárral béke kötésének 1615-ben melyben Erdély függetlenségét biztosították.
A város a szlovák katolikus egyház székhelye. A kedves hangulatos kis városkát kis varázsdobozhoz hasonlítanám, amiben megtalálható a régi korok világának pompája és köré-, hozzáépítve az új a mai kornak megfelelő elvárások.
Utunk befejező állomásához értünk. Írásomban a számomra kiemelkedően érdekes részleteket mutattam be, lehet, másoknak más volt az érdekes. Bízom azonban abban, hogy úti élményeimmel azok figyelmét is felkeltettem, akik a történelmi Magyarországot szeretnék megismerni, tudásukat színesebbé tenni.
Gazdag emlékkel tértünk haza, amit köszönhetünk a rendkívül kedves, türelmes, nagy tudású idegenvezető Katalinnak, és végül köszönet érte Sarkadi Nagy Emikének, akinek nagyszerű szervezése, odaadó munkája nélkül mindezt nem láthattuk volna. Csordás Teca egyik utitárs
(További képek Képtárunkban a KLUB HÍRADÓ képeinél - FELVIDÉKEN AZ ALBERTFALVAI POLGÁROK KÖRVEL címen megtekinthetők )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kirándulás a szép, őszi Balaton-felvidéken
Szép időben indultunk – az Agócs Marika által tervezett programok megtekintésére – szeptember 29-én. Kaptunk érdekességet az Afrika Múzeumban, szépséget Kajdi Imre üvegcsiszoló mester üzletében, finomságokat a tízórai időben a kenesei Katica pékségben, majd a – valóban szép balatoni kilátású – Szépkilátó Csókafészek vendéglőben finom ebédet.
Először a kenesei Katica pékségben pihentünk meg. Itt, ki kávézott, ki a nagy választékú süteményeket fogyasztotta. – Miután, sokan elvettük a Balatoni Hírlap számát, olvashattuk , hogy emlékeztek a helyi lakosok az 56’-os eseményekre.
Folytattuk utunkat, melyet bal oldalról a Balaton, jobb oldalon a szép felvidék szegélyezett. Megérkeztünk Balatonedericsre az Afrika Múzeum és Állatkertbe. – Itt nagyon sok látnivaló volt. Elismeréssel hallgattuk dr. Nagy Endre, az alapító életéről az ismertetőt, aki nemcsak hazajött a messzi Tanzániából, hanem az életét kísérő tárgyakkal, néprajzi gyűjteményével gazdagította az országot.
Ezután mentünk Kajdi Imre üvegcsiszoló mester műhelyébe, ahol sokan vettek különböző üveg tárgyakat, s amelyekbe a mester – ingyen – bele gravírozta a kívánt szövegeket.
Az idő és a kilátás csodálatos volt az ebédidőben, majd a hazafelé tartó úton a déli parton is. A kirándulás a szép Balatonnál, nem csak egy nap élménye volt, de a fiatalságunk emlékeit is felidézte.
Király Istvánné
az egyik utitárs
Balatongyörök 2016. szeptember 29-én
........................................................................................................................................................................................................
Egy kínai tartománnyal ismerkedtünk
A NYUBUSZ képviseletében többen, köztük Agócsné Balla Mária részt vett a Hilton Szállóban, a Sinio-Európai Alapítvány a Kínai Kultúráért és Oktatásért meghívására, egy rendezvényen, amelyen bemutatkozott a Gizhou tartomány. A kínai országrész színes kulturális életének és gazdaságának megismerése igen érdekes volt és emlékezetes marad. Illusztrálásul két fotó a szépséges népviseletükről.
Kijelentkezés
..............................................................................................................................
Hetveneseké is a világ
Egy nyugdíjas pár aktív élete
Gyermekkorunk óta a kirándulásra neveltek bennünket. Szerencsénkre a munkánk is olyan volt, hogy rengeteget utaztunk. Én autóval jártam azországot, párom repülővel is, mivel a Malévnál dolgozott. Ez a lehetőség pár évig szünetelt az anyagiak miatt, de addig is turistatársakkal jártuk az erdőket. Nem a bugyuta TV-t nézzük egész nap, nem dohányzunk,nem költünk szerencsejátékokra, nem dorbézolunk.
Szépen beosztva így áldozhatunk utazási szenvedélyünkre. Kis nyugdíjasok lévén (kettőnk nyugdíja 160 ezer Ft), amióta ingyen utazhatunk ismét elindultunk bejárni hazánk csodaszép tájait, városait, fürdőit
Páromnak 4 éve gerinctörése volt és fél évig bottal járt, de gyógyszerek nélkül vitaminokkal és sok mozgással mára csak a frontok időváltozásai okoznak fájdalmat. Az orvosok gyógyfürdőt javasoltak, ezért kihasználva a wellness szállodák akciós ajánlatait 2 hetente elutazunk 3 napra. Mielőtt bárki azt hiszi, hogy ez drága mulatság egy kis összehasonlító számolás: A főzéshez drága az alapanyag, a víz, az áram, a gáz. Az orvosi 15 alkalomra érvényes fürdőjegy ára Budapesten max. 2 órás tartózkodással legkevesebb 30 ezer Ft/fő. Ez kettőnknek 60 ezer Ft és semmire nem elég. Sem pihenni, sem regenerálódni.
Ezzel szemben vidéken egész napra orvosi beutaló nélkül is max. 1000. Ft. A szállodákban az étkezés változatos, óriási adag, a fürdőjegyek meg grátisz járnak hozzá. Bejártuk így 4 év alatt az országot kelettől-nyugatig, déltől-északig.
Utazásainkról feljegyzéseket készítettem, a mai napig pontosan 150 városban voltunk. Megnéztünk minden nevezetességet, múzeumot, templomot, kilátókat, hegyeket mászunk. Nem ritka, hogy ilyenkor 10-15 km-t is gyalogolunk, míg itthon 1 megállóra is buszra szállunk. Nagyon jó érzés újra látni azokat a helyeket, ahol akár 50 évvel ezelőtt jártunk. Természetesen néhol gyönyörűen felújított, máshol teljesen lepusztult állapotban vannak.
Kedvenc helyeink: Nyírség, Tisza-táj, Fertő tó: Őrség, erdei kisvasutak. Az ország gyógyfürdőinek 90%-ában már voltunk. Fiatalon jártunk külföldön is, de hazánkban is minden van csak kicsiben és optimista hozzáállással. Íme egypár példa: somos kői bazaltorgonák, Egerszalóki sóhegy ,szomolyai kaptár
kövek. Az ország közepe Pusztavacs, legészakibb pontja a füzéri kilátó, ami szintén a megmászandók között volt előjegyezve. Legnagyobb temploma az
esztergomi bazilika, melynek csúcsát szakadó esőben kinti vaslétrán másztam.
Kedves nyugdíjas társaink legyen előttetek is mindig cél, hogy fittek maradjatok.
Aki mindezt ajánlja Baranyi Edit és kedves párja Gyula
/TOVÁBBI KÉPEK A KÉPTÁRUNKBAN: HETVESESEKÉ IS A VILÁG CÍMMEL MEGTALÁLHATÓK /
................................................................................................................
Ezt az utat meg kell ismételni
A program ajánlónkban hívta fel figyelmünket Steerné Zsófi a tihanyi levendula virágzásának látogatására, amin részt is vett klubtagjaival. Az újjá varázsolt Tihanyban a sok szép virág látványán kívül egy kellemes hajó úttal a is kiegészítették a programot. ( képen látható Kisfaludy hajóval ) Kikötőben, a kultúrált körülmények között jólesett a finom lángos.
A Tihanyi félszigetre történelmi nevezetességei miatt is érdemes ellátogatni - írta beszámolójában Steerné Zsófi a Nyomdász Barátok Körének vezetője.
( további képek a képtárban megtekinthetők )
................................................................................................................................
Felejthetetlen élmény a Néprajzi Múzeumban
A NYUBUSZ klubjaiból többen vettünk részt június közepén a Néprajzi Múzeumban a Páratlan Páros koncerten, ahol a művészettörténet és a kórusmuzsika párosítása feledhetetlen élményt nyújtott számunkra
Először a múzeum aulájának mennyezetét díszítő Lotz Károly freskót mutatta be Lovas Judit. Az alkotás címe: Justicia diadala. (Justicia az igazság istennője a római mitológiában, az épület a II. világháború előtt a Kúria székhelye volt.)
Majd az Erkel Ferenc Vegyes kar műsora következett a díszteremben. Vezényelt: Cseri Zsófia.
Felix Mendelssohn, Sergej Rachmaninov, Arvo Pärt, Kocsár Miklós, Tóth Péter, Franz Schöggl, Günsberger Ákos, Bella Máté, Eric Whitacre kórusműveit adta elő a vegyes kar. „Fantasztikus volt énekük zengése ebben a csodálatos díszteremben” – írta tudósításában Agócsné Balla Mária.
(Az Erkel Ferenc Vegyes Karban énekel egyik az XI. kerületi tagszervezet és a NYUBUSZ elnökségének tagja: Kiss Péter is.)
...........................................................................................................
Az Újbuda 60 + programok keretében Őrmezőn megindult a nagy és kisközösségi gyaloglás.
A Vöröskereszt Nyugdíjas klubunk tagjai is aktívan részt vesznek, nagy sikerük van.
Büszkén viselik eggyüvétartozásuk szimbólumát, a Progresszív Reklám Ügynökségtől szenior tánc programon való részvételükért kapott pólót. Gratulálunk,csak így tovább !!!!!!!
......
Sportos lányok Aktív szemlélő
..............................................................................................................