:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::..
Kedves Nyugdjas Kortrsaim!
Az informci nagy hatalom, amely talaktja vilgunkat!
Ennek mdszerei kztt az egyik legersebb a beszd(u.n. verblis kommunikci) az emberek kztt, klnsen akkor,ha ez testbeszddel (pld. mosolygs, kedvessg, akr harag, gyllkd arckifejezs stb.) is trsul.
Lehet a beszddel val meggyzs szndka ltszlag j s kedveznek ltsz, de alapveten alattomos - a msik fl becsapsra, megkrostsra szolgl!
Ez az utbbi szndk a megszltott egyn alapvet tulajdonsgainak (hiszkenysg, flelem az idegentl, betegsgtl, s ajndk elfogadsa, jl jrni valamivel stb,) ismeretre pt.
vek ta vltozatos mdszerekkel bennnket cloztak meg a CSALK. Tudvn, hogy az idsek szgyellik bevallani, hogy becsaptk ket, ezrt a CSALK-at nehz elfogni, megbntetni.
Mdszerk, hogy szp szval, kedvez, vagy ingyenes ajnlatokkal (pld ingyenes egszsgszrs ) krnykezik meg az embert. A beszlgetst sokszor semleges tmkkal kezdik csak kedvesen krdezgetve, majd gyesen kiszedik a kiszemeltbl a re vonatkoz szemlyes informcikat(unoka, betegsgek, szoksok, kor, cm , elrhetsg stb.)
Kedves Nyugdjas Kortrsaim! Legyetek vatosak! NINCS INGYEN SZOLGLTATS, AJNDK! Ksbb az u.n. SZOLGLTATS-nak TBBSZRST FIZETTETIK MEG VELETEK!!! Gondolkozzatok, ne rjatok al vaktban szerzdst, hanem otthon tzetesen nzztek t mg az alrs eldntse eltt!
Budapest, 2019-01-24. A korosztlyunk rdekben:
Vghn Remnyi Mria
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
GENERCINK 2018.V 7.SZM
GENERCINK 2018. V 5. SZM
GENERCINK 11.SZM
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
A KSEDELMI KAMATOT NEM KRHETIK MAGNSZEMLYTL,
HA KSVE FIZETI BE SZMLIT!
MINDEN KZM SZMLRA RVNYES!
Taln sokan hallottak mr a behajtsi kltsgtalnyrl, amit mr tbb szolgltat is megprblt gyfeleink behajtani ksedelmes szmlafizets esetn! Azrt fontos tudni rla, mert nem kis sszeg ksedelmi kamatrl van sz, krlbell 12 ezer forint plusz kltsget jelent a ksedelmi kamat a szmla sszegn tl, amit egyes szolgltatk megprblnak behajtania kse fizet gyfeleken!A behajtsi kltsgtalny, melynek sszege krlbell 12 ezer forint, ksedelmes fizets esetn merlhet fel! DE S EZ A LEGFONTOSABB
A behajtsi kltsgtalny magnszemlyekkel szemben nem rvnyesthet!!!! A behajtsi kltsgtalnyrl szl trvny hatlya kereskedelmi gyletekre s vllalkozsokra terjed ki. A behajtsi kltsgtalny nem alkalmazhat magnszemlyekkel szemben.
Tjkoztat a behajtsi kltsgtalnyrl
1.A behajtsi kltsgtalny
Behajtsi kltsgtalny fizetsi ktelezettsg ksedelmes teljestsekor merlhet fel. A jogosult abbl a clbl tarthat ignyt erre az talnydjra, hogy fedezze a kvetelse behajtsval kapcsolatos kiadsokat.
A behajtsi kltsgtalny fix sszeg – 40 eurnak megfelel forint –, amely fggetlen a pnztartozs mrtktl s a ksedelem idtartamtl. Teljestse nem mentest a ksedelem egyb jogkvetkezmnyei (pldul a ksedelmi kamat fizetse) all.
A hazai jogszablyok alapja az Eurpai Parlament s a Tancs 2011/7/EU irnyelve a kereskedelmi gyletekhez kapcsold ksedelmes fizetsek elleni fellpsrl. A behajtsi kltsgtalny jelenlegi Magyarorszgra rvnyes szablyait a 2016. vi IX. trvny tartalmazza.
A trvny s az irnyelv clja a fizetsi fegyelem erstse. A jogalkot szndka, hogy a szerzd feleket sztnzze a fizetsi ktelezettsgek idben trtn teljestsre. A jogszably hatlya kiterjed valamennyi olyan (nem fogyaszti) szerzdsre, amelyben a felek pnzfizetsi ktelezettsg ellenben szolgltatst vesznek ignybe vagy rut vsrolnak.
Forrs : http://www.mekh.hu/
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tilos megenni ezt az lelmiszert, ha mr megvetted!
Idegkrost anyag van benne.
A tagllamokat a kockzatrl az Eurpai Uni lelmiszer- s takarmnybiztonsgi riasztsi rendszern (RASFF) keresztl rtestettk, mert a termkbl a megengedett hatrrtket (1 mg/kg) meghalad mennyisg higany tartalmat mutattak ki a laboratriumi vizsglatok. A Vietnmbl szrmaz szlltmny egy belga vllalkozson keresztl rkezett az Eurpai Uni terletre, ahonnan egy holland kzvettn keresztl Magyarorszgra is szlltottak.
A bejelentst kveten a NBIH azonnal fel felvette a kapcsolatot a termk magyarorszgi forgalmazjval. A vllalkozs korbbi gyors intzkedsnek ksznheten az rintett ttel mr nincs kereskedelmi forgalomban. A magyarorszgi forgalmaz rtestette valamennyi vsrljt a termkvisszahvsrl.
Tekintettel arra, hogy a kardhal szlltmny szeletelt, fagyasztott lelmiszerknt, hossz lejrati idvel kerlt forgalomba, a NBIH arra kri a vsrlkat, hogy ellenrizzk a 2016. november 28-t kveten vsrolt fagyasztott hal termkeket.
Aki rendelkezik az albbi azonostkkal elltott termkkel, semmikpp ne fogyassza el, hanem vigye vissza a vsrls helyre.
A visszahvsban rintett termk adatai:
Termk neve: Kardhal fil (fagyasztott)
Latin megnevezs: Xiphias gladius
Cikkszm: KHFILSA
Ttelazonost: 150709-4
Minsg megrzsi id: 2019.08.11.
Kiszerels: vd jgrteggel manyag tasakban
Szrmazsi hely: Vietnm
A visszahvs kizrlag csak a fentiekben megnevezett azonostkkal elltott termkttelt rinti.
A higanyrl
A higany termszetes forrsokbl s emberi tevkenysg kvetkeztben jut a krnyezetbe s lelmiszereinkbe. A szervezetben felhalmozdni kpes, s csak lassan rl ki. Legfontosabb toxikus hatsa a vese s a kzponti idegrendszer krostsa. A szerves higanyvegyletek lnyegesen mrgezbbek, mint a szervetlenek. A vzi llnyekben a higany tbbnyire szerves vegyletek, elssorban metil higany formjban fordul el. A vzi tpllklncban feldsulst mutat, gy a ragadoz, hosszabb lettartam tengeri halakban jelents szinteket rhet el, amely a rendszeresen, sok halat fogyaszt emberek szmra jelenthet egszsgi kockzatot.
Forrs: http://portal.nebih.gov.hu
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tizenegy vgrehajtsi eljrs az dlsi jogot rtkest cg ellen, bottal thette tbb mint ngymilli forintjt a fogyaszt!
Nagyon fontos az elvigyzatossg, ha szabadulnnk az dlsi jogunktl!
Megtveszt szbeli tjkoztatsok, az tvett pnz utn eltn cgek, nehezen rtelmezett, mgis alrt szerzdses konstrukcik – ezekrl szmolnak be a fogyasztk a Budapesti Bkltet Testlethez benyjtott krelmeikben, amelyek az dlsi jog rtkestsvel kapcsolatosak.
Az elmlt v tapasztalataibl az ltszik, hogy a panaszosok szeretnnek megszabadulni a korbban akr 99 vre megvett dlsi joguktl s ennek remnyben jelents pnzsszegeket adnak t a vllalkozsoknak, amelyek szban az dlsi jog eladst vllaljk. Az grgetsek ellenre csak ksbb dbbennek r, hogy az alrt szerzds nem is szlt tbbre, mint pldul adminisztrcis, vagy fordtsi feladatok elltsra.
A Testlet eltt lv fogyaszti beadvnyok jl mutatjk azt, hogy a krelmezk a minl gyorsabb elads remnyben akr millis sszegeket adnak t egy olyan vllalkozsnak, amelynek korbban utna sem nztek s amirl nem is tudnak semmit. Pedig az interneten nhny kattintssal brki mr lekrheti az rintett cgre vonatkoz adatokat s megnzheti, van-e pldul olyan jogi eljrs folyamatban, amely ktsgeket breszt a vllalkozs megbzhatsgban, nem utolssorban pedig abban, hogy ksbb viszontlthatja a befizetett sszeget. Tbben srelmeztk azt is a meglv dlsi jog kapcsn, hogy az ves, akr tbb tzezer forintos fenntartsi djak slyos s egyben teljesen felesleges fizetsi ktelezettsget jelentenek szmukra.
Sokszor az is problma, hogy az rintett cg, amelyik korbban teljesen kszsges volt a fogyasztval – gy szlnak a beadvnyok – az tadott sszeg utn nem veszi t a leveleket, cmt thelyezi, korbbi elektronikus elrhetsgt megsznteti.
Az egyik szban forg gyben pldul kzel ngy s fl milli forintot fizetett ki a fogyaszt a vllalkozsnak elre, amelyik meggrte, hogy ezrt cserbe eladja hrom dlsi jogt. Egy vig semmi sem trtnt, a cg mg csak nem is vlaszolt a levelre. Ekkor derlt csak ki, hogy futhat a pnze utn a panaszos, hiszen tizenegy klnbz vgrehajtsi eljrs volt folyamatban a vllalkozssal szemben.
Tbbszr elfordult az is, hogy a fogyasztk az dlsi jog tovbbrtkestsrt cserbe jellemzen nagy sszegeket fizettek be, ksbb viszont mgis a nevkn maradt az dlsi jog, teht fizetnik kellett annak terheit, mikzben a korbban befizetett pnzket sem kaptk vissza.
Egy, a Testlethez fordul panaszos pldul ugyancsak az elads szndkval kereste meg az rintett vllalkozst, mert az korbban vllalta a dobogmajori dlsi jognak eladst. Ksbb azonban rbeszltk mg egy jabb, 1.220.000 Ft rtk dlsi jog megvtelre gy, hogy a mr meglv joga eladsbl szrmaz bevtel fedezi majd a vtelrat. Mivel az rtkests viszont mg nem trtnt meg s ezt csak a jvre nzve grtk azt szmra, ezrt knytelen volt tbb mint egymilli forint klcsnt felvenni. Ezt kveten pedig azzal szembeslt, hogy mgsem kerlt sor a cg ltal vllalt adsvtelre.
A fenti tapasztalatok alapjn a legfontosabb a megelzs, ezrt a fogyasztknak az albbiakat javasoljuk mr j elre, ha dlsi jogukat szeretnk eladni egy vllalkozs segtsgvel:
1. Vlasszk meg gondosan a fogyasztk annak a vllalkozsnak a szemlyt, amelynek megbzst adnak dlsi joguk eladsra! A www.e-cegjegyzek.hu internetes oldalon knnyen utnanzhetnek annak, van-e folyamatban olyan jogi eljrs, amely vita esetn veszlyezteti a vllalkozsnak tadott akr tbb milli forintos sszeg visszatrtst.
2. Soha ne adjanak t elre a fogyasztk jutalkot vagy megbzsi djat a vllalkozsnak, amely vllalja az dlsi joguk eladst! A megbzsi dj csak ksbb, a megbzs teljestsekor jr a megbzottnak, kivve, ha a szerzdsben errl mskpp rendelkeztek. Kezeljk azt is fenntartssal a fogyasztk, ha a joggylet clja (a kszpnzhez juts) ellenre pp olyan krst kapnak a vllalkozstl, amely mg tovbbi befizetsekre vonatkozik.
3. Ne fogadjk el a fogyasztk a vllalkozs azon hivatkozst sem, ha az eladssal felmerl kltsgeik miatt krik elre a pnzt az dlsi jog rtkestsre! Megbzs esetn ugyanis a vllalkozsnak kell megellegeznie ezeket a kltsgeket, kivve, ha ettl a szerzdsben eltrtek.
4. Ne bzzanak vakon a fogyasztk az elzetesen szban megkapott tjkoztats tartalmban s azt vessk ssze az eljk tett rsbeli szerzds tartalmval! Ha ellentmondst tapasztalnak, ne rjk al a szerzdst!
5. Ne rjk al rgtn a fogyasztk a szerzdst akkor sem, ha a vllalkozs szerint az ajnlat csak aznapra rvnyes! Nyugodtan vigyk haza, olvassk t alaposan, msok – esetlegesen jogsz vgzettsgek – szintn nzzk azt meg. Tovbbi srgets esetn pedig inkbb lljanak el a szerzds alrsnak szndktl.
6. Csak akkor vllaljk a kreditrendszerbe trtn belpst, amennyiben rtik e szerzdses konstrukci lnyegt s elre ellenriztk azt, hogy a befizetett sszegrt jr pontokat szmukra valban hasznos termkekre, szolgltatsokra tudjk levsrolni! A jl hangz akcik, kedvezmnyek mit sem rnek akkor, ha azokat kizrlag felesleges dolgokra tudnk bevltani.
7. Ne feledjk a fogyasztk, hogy krsre a vllalkozs kteles informcit adni a megbzs, azaz az dlsi jog rtkestsnek llsrl, st arrl is rgtn, ha a vllalt adsvtel sikeresen ltrejtt. A fogyaszt felhvsra a vllalkozsnak bizonytania kell, hogy megtette a szerzds szerinti vllalsait, ellenkez esetben a fogyaszt pnz visszatrtsre vonatkoz ignye megalapozott lehet.
8. Kizrlag rsba foglalt szerzds alapjn adjanak a fogyasztk megbzst az dlhasznlati jog eladsra s ellenrizzk annak tartalmt, hogy az nem csupn marketing, promcis vagy egyb feladatokra, gy az dlsi jog reklmozsra vonatkozik-e! Ezt is annak tudatban tegyk meg, hogy az rsba foglalt s tnylegesen az eladsra szl megbzs sem garantlja a legtbb esetben az dlsi jog sikeres rtkestst. Teht a megbzsi djat akkor is ki kell fizetnik, ha az eladni kvnt jog mgsem kerl ksbb rtkestsre (kivve, ha erre a vllalkozs felrhat magatartsa miatt kerlt sor).
9. Tartsk szben, hogy tizenngy napig elllhatnak - ha pedig a szolgltats teljestse mr megkezddtt, gy felmondhatjk a szerzdst - indokols nlkl az dlsi jog eladsra irnyul megbzstl is akkor, ha a szerzds megktsre a vllalkozs zlethelyisgn kvl kerlt sor, s csak ksbb szembesltek azzal, hogy a cg valjban nem is eladst, hanem kizrlag az dlsi jog hirdetst, adminisztrcis vagy egyb reklm feladatok elltst vllalta.
10. Vita esetn rsban, igazolhat mdon nyjtsk be panaszukat a vllalkozsnak. Ha a cg egyltaln nem lelhet fel, elkltztt vagy egyszeren nem veszi t a kldemnyeket, gyan esetn ljenek rendrsgi feljelentssel is az gyben, ugyanis bntetjogi felelssg merlhet fel akkor, amennyiben kiderl, hogy szndkosan nem veszik t a fogyasztk rsos megkeresseit.
Tovbbi informci a sajtnak:
Dr. Krdy Dvid, hivatalvezet
Budapesti Bkltet Testlet
telefon: 06-30-515-3210
E-mail: bekelteto.testulet@bkik.hu
Web: www.bekeltet.hu
............................................................................................................................................................................
Kt fogyasztvdelemmel kapcsolatos tmra hvjuk fel a figyelmet.
Az egyik a mr sokat emlegetett termkbemutatk fogyasztvdelmi szigortsnak kedvez tapasztalatairl szl.
A msik az akcis utazsi knlatok krltekint tnzsre hvja fel a figyelmet.
Nemrg olvastunk egy hrt arrl, hogy a XIII. kerletben, janur els hetben ngy frfi dleltt 10 ra krl becsengetett egy Tomori utcai ids n laksba. Azt mondtk a laknak, hogy a ftst szeretnk ellenrizni, egyikk egy igazolvnyt is felmutatott, mire az ids hlgy beengedte ket. Hrom frfi gy tett, mintha a raditorokat ellenrizn, egy pedig elkrte a n iratait, amiket – az otthon tartott pnzvel egytt – a prnja all elvett. Pr perc elteltvel a ngy frfi tvozott s a hlgy szrevette, hogy eltnt a pnze, ekkor rtestette a rendrsget. Elkpzelhet, hogy e hrt olvasva msok is “kedvet kapnak” hasonl aljassgra.
Krnk a fentieket s a mellkletben foglaltakat ismertesd minl szlesebb krben!
A NYUBUSZ Elnksge
..............................................................................................................................................................................................
Kevesebb lett az tvers, tbb a megoldott gy
– mit hozott a termkbemutatk szigortsa?
A Budapesti Bkltet Testlet (1016 Budapest, Krisztina krt. 99. www.bekeltet.hu; bekelteto.testulet@bkik.hu) kzlemnybl az derl ki, hogy eredmnyesek volt a fogyasztvdelmi szablyok szigortsa az egyik legtbb panaszt okoz termkbemutatkkal kapcsolatban.
Kzel egy ve annak, hogy szigorodtak a termkbemutatk szervezsre vonatkoz fogyasztvdelmi szablyok. A cgeknek tilos klcsnszerzdst alratni a rendezvnyeken, nem hvhatjk a fogyasztkat az ingyenes ajndkok, sorsols reklmjval s ktelez gyflszolglatot is fenntartaniuk.
A Budapesti Bkltet Testlet tapasztalatai szerint a mdostsok hatsra cskkent a visszalsek szma, s tbb gy is olddik meg a bkltet testletek eltt a cgeket terhel egyttmkdsi ktelezettsgnek ksznheten. A jogalkot ezzel rlpett arra az tra, amely bizonyos, tisztessgtelen cgek piacrl val kiszortshoz s ahhoz szksges, hogy a fogyasztk korrekt, fogyasztbart magatartssal tallkozzanak a rendezvnyeken. Ehhez termszetesen mg tovbbra is van mit tenni, mivel egyes vllalkozsok tovbbra is a jogszablyi kiskapuk kijtszsra trekednek s ez dhti fel leginkbb a fogyasztkat.
A termkbemutatkra vonatkoz szigortsok
A termkbemutatk szablyozst illeten mg 2015 december vgn s 2016 elejn tbb tekintetben is szigortott a jogalkot.
2016. janur 25-tl ugyanis meghatrozsra kerlt egy sor, gyflszolglat fenntartsra s mkdtetsre irnyul fogyasztvdelmi elrs. Ezek alapjn pldul a fogyasztknak panaszaik bejelentsre lehetsget kell biztostani szemlyesen, telefonon, rsban s elektronikus ton is. St akr szemlyes gyintzsre is foglalhatnak idpontot. Ezzel egytt mr 2015. december 12-tl tilos klcsnszerzdst alratni a termkbemutatkon, valamint tilos a termkbemutatk reklmja sorn ajndksorsolsra, nyeremnyre vagy ms vagyoni elny biztostsra hivatkozni.
rmmel tapasztalhatjk mind a fogyasztk, mind a vllalkozsok is, hogy a mg felmerl problmk a jogalkot ltal hamarosan megnyugtatan rendezsre kerlhetnek. A termkbemutats gyekkel azok jelentsgre val tekintettel a Fogyasztvdelmi Tancs is foglalkozott a 2016. december 20-i lsn.
A fogyasztknak ugyanis az az rdeke, hogy tisztessges gyakorlatok, vals tnylltsok s gretek, korrekt vllalkozi magatarts ksrjk a szerzdsek megktst s az elzetes tjkoztatst is, ezzel egytt pedig a fogyasztbart cgeknek pedig az az rdeke, hogy a piacrl eltnjenek a fogyasztk krra mkd vllalkozsok, amelyek versenytrsaik jhrnevt ronthatjk a potencilis vsrlk eltt.
A Budapesti Bkltet Testlet tapasztalatait tekintve jl ltszik, hogy a szigortsokat kveten cskkent a termkbemutatkat illet visszalsek szma, ezt mutatja a Testlethez rkez krelmek arnya. Azaz sszessgben pozitvan vltozott a helyzet 2016-ban.
Bizonyos vllalkozsok mg mindig a fogyasztk krra mkdnek
Arrl is szt kell ejteni, hogy az „tversek” – amelyekrl a fogyasztk krelmeikben beszmolnak s amilyen szval a kereskedelmi gyakorlatokat jellemzik – azrt tovbbra sem szntek meg teljesen. Habr kisebb arnyban, mgis visszatr tendencit mutatnak ugyanis azok a panaszok, amelyek a mdiban mr tbb alkalommal megjelentek.
E szerint ugyanis bizonyos vllalkozsok reagltak a jogalkoti megktsekre s szigortsokra, s most mr nem termkbemutatra, hanem ingyenes egszsggyi szrsekre invitljk a fogyasztkat telefonon s kijelentik szmukra elzetesen, hogy az rintett rendezvnyen nem kerl sor semmilyen termk bemutatsra, vagy elads tartsra, hanem csupn djmentes egszsggyi vizsglat trtnik a helysznen. A krelmek jellemzje, miszerint arrl szmolnak be a fogyasztk, hogy a telefonhvst kveten elltogatnak a vizsglat helysznre, amely krnyezetben is s az ott dolgozkat illeten is valamilyen egszsggyi szolgltati krnyezetet tkrz. Fehr ruhs szemlyzet, „orvosok” fogadjk az rintetteket, s klnbz mszerekkel vizsgljk a vizsglatra elltogat fogyasztt, ott klnbz, a fogyaszt ltal nem ismert „orvosi eszkzkkel” (idzet a krelmekbl: „lgylzer kszlk, „lzer karkt”, hromszg alak mellkasra helyezend, szvvizsglatra szolgl eszkz”, stb.) kerl sor a vizsglatra. Ennek eredmnye kirtkelsig a fogyasztnak rendre meg kell hallgatnia egy eladst a korbbi gretek ellenre, ahol bemutatjk szmra a termkeket. Ezt kveten az eredmnyek kzlse tjn – amint arrl a beadvnyok szlnak – veszik r a panaszost a szerzds megktsre gy, hogy a megllaptott „egszsggyi bajra, gondra” kizrlag a bemutatsra kerlt termket knljk egyedli megoldsknt. Ezen rucikkek vtelra tovbbra is tbb szzezer forint, gy a panaszosok nem tudjk ltalban azt fedezni megtakartsaikbl. Az egyrtelm jogszablyi tilalom ellenre pedig tbb gyben is tallkozott a Budapesti Bkltet Testlet olyan ggyel, amelyben ott helyben, a rendezvnyen sor kerlt a kapcsolt hitelszerzds („ruvsrlsi klcsn”) megktsre.
Tovbbi problma a bizonyos esetekben felteheten megtveszt tartalm informcik kzlse, miszerint a fogyasztt orvos vgzettsg szemlyek vizsgljk meg. Ez valsgtartalmt tekintve megkrdjelezhet, klnsen akkor, amikor tbb beadvnyban is azt rtk le a panaszosok, miszerint maga az rintett orvos (Dr. X.Y, ahogy a fogyasztk szmra bemutatkoznak klnbz nevekkel) fenyegeti meg a fogyasztt azzal, hogy amennyiben nem fizeti ki a termk vtelrt vagy nem veszi t az rucikket, akkor r „vgrehajtt” kldenek s csak emiatt a tny miatt tovbbi, tbb tzezer forintos eljrsi kltsget lesz knytelen a fogyaszt viselni.
Egyltaln nem vagy alig rkezik panasz viszont a termkbemutatk gyflszolglataira
A szigortsokat illeten (a klcsnszerzdseket illet problma mellett) ami mg megfigyelhet, hogy a fogyasztk – szemben a korbbi vekkel – mr egyltaln nem vagy csak alig srelmezik azt, miszerint a termkbemutats cget ne tudnk elrni.
Ez pedig azt jelenti, hogy a mdostsok gyflszolglatra vonatkoz elrsai bevltottk – a Testlet tapasztalatai szerint – az ahhoz fztt remnyeket.
Megtveszt gyakorlatok tovbbra is elfordulnak
Tny: az ingyenes ajndk s sorsols reklmja s ms hasonl, tilalmazott kereskedelmi gyakorlatok tanstsra sem kerl mr sor a tiltsoktl szmtva – e krben pusztn annyi trtnt a 2016. vben, hogy (mivel csak maga a reklmozs tilos) – ettl fggetlenl ugyangy sor kerl az n. „sorsolsok” megtartsra az egyes rendezvnyeken. Ez azt jelenti, hogy a „nyeremnyek”, amelyekrl a fogyasztk beszmolnak, a gyakorlatban gy ksznnek vissza, miszerint azt csupn „levsrolhatja” a vsrl az adott, tbb szzezer forintos termk vtelrbl. gy kerl sor a gyakorlatban pldul egy 700.000 Ft-os kszlk 300.000 Ft-rt trtn megvtelre – a 400.000 Ft-os nyeremny „ignybe vtelt” kveten.
A fogyasztk itt arrl szmolnak be, hogy mg ezen sszegek viselse is gondolt jelent szmukra, egyttal visszatr elem a beadvnyokban az, miszerint akr a „vlt” vagy vals sorsols tnye, akr a fenyegetzs, akr pedig a cg rszrl trtn, „rossz egszsggyi llapotra” trtn hivatkozs miatt tgondolatlanul dntenek az rucikkek megvsrlsa mellett s gy vllaljk az azzal jr fizetsi ktelezettsget.
Egyes cgek mg mindig korltozzk az indokols nlkli elllsi jog rvnyestst
Kln kell szlni vgl bizonyos termkbemutats cgek azon gyakorlatrl, miszerint automatikusan elutastjk az indokols nlkli elllsi jog gyakorlst a szerzds szkhelyen, telephelyen vagy zletben trtn megktsre val hivatkozssal.
A kapcsold krelmek tansga szerint a fogyasztkat rubemutatra hvjk, akik pedig a szerzdskts krlmnyei alapjn azt felttelezik, ksbb brmilyen problma esetn lhetnek a tizenngy napos indokols nlkli elllsi joggal. E vlekeds alapja, hogy az rintett joggyletek megktsnek helyszne pldul egy trsashzi laks vagy - ahogy az tnik - egy egszsggyi szolgltat kzpont, ami olvasatukban nem felel meg az zletekkel szemben ltalban tmasztott kvetelmnyeknek (Vsrlk Knyve kihelyezse, nyitvatartsi idk feltntetse, stb.).
Ennek ellenre ksbb ignyk elutastsra kerl, ha vissza kvnjk adni a termket az tvtelt kvet tizenngy napon bell. Indokknt pedig az szerepel, hogy a szerzdst jogi rtelemben vve a vllalkozs zletben rtk al, mivel az rintett laks vagy egyb helyisg a cgbrsgi nyilvntartsban bejegyzett szkhelyknt, telephelyknt szerepel avagy ezt (az zletben trtn vsrls tnyt) a szerzdsben elre rsban kiktttk.
A bkltet testleti eljrs sorn is gyakran e hivatkozs tallhat meg az rintett cgek Testletnek megkldtt vlaszaiban s ez alapjn tartjk a fogyasztk vtelr-visszatrtsre irnyul ignyt megalapozatlannak. Holott a Budapesti Bkltet Testlet gyakorlata alapjn nmagban attl, hogy az adott szerzds a cg szkhelyn vagy telephelyn kerlt megktsre, mg nem minsthet automatikusan zlethelyisgben megktttnek s e krdst esetrl-esetre szksges elbrlni.
Ez azt jelenti, ha a vllalkozs arra hivatkozik a bkltet testleti eljrsban, hogy nem zlethelyisgen kvl megkttt szerzdsrl van sz s ennek folytn nem is illeti meg a fogyasztt az indokols nlkli elllsi jog az adott gyben, gy ezt bizonytania kell. Azt szksges igazolnia, hogy valban a jogszablyoknak megfelelen zemeltetett, azaz a jegyznl bejelentett zletben ktttk meg a szerzdst. Ugyanis az zletek kapcsn bejelentsi ktelezettsg terheli a cgeket a jegyzk fel. Ennek megtrtntt kell teht a vllalkozsnak bizonytania az eljrsban, hiszen az e bejelentseket tartalmaz lista nyilvnos s azt az nkormnyzatok internetes honlapjn kzzteszik. gy az rintett vllalkozsok rszrl nem elegend pusztn annak igazolsa, hogy bejegyzett szkhelyen vagy telephelyen ktttk meg a fogyasztval a szerzdst s ha az rintett helyisg vonatkozsban nem igazoljk, hogy az valban zletknt zemel, gy ez a fogyaszt indokols nlkli elllsra vonatkoz ignyt megalapozott teheti.
Szintn tbbszr elfordult, hogy a vllalkozsok ksbb mr ugyan becsatoltk az eljrsban a szerzdskts helyt illeten az zletknt trtn bejelents igazolst, de pldul az engedlybl az volt megllapthat, hogy az rustsra kerl termkkrre az engedly nem terjedt ki, hanem az teljesen msrl szlt.
Az elmlt egy vben berkez krelmeket tekintve teht pozitv a vltozs a termkbemutatkat szervez vllalkozsok magatartst illeten, ugyanakkor az is jl ltszik, hogy folytatni kell a trekvseket bizonyos, tovbbra is tisztessgtelen mdon mkd cgek kiszortsrt. A Budapesti Bkltet Testlet ehhez pedig megad minden olyan informcit, amely a gyakorlati tapasztalatok fogyasztvdelmi szablyozsba trtn tltetshez szksges.
...................................................................................................................................................................
Extra kedvezmnyek, fokozott kockzat….
A Fogyasztvdelmi Egyesletek Orszgos Szvetsge (1012 Budapest, Logodi u. 22-24. www.feosz.hu; feosz@feosz.hu) az akcis utazsi kedvezmnyek alapos mrlegelsre hvja fel a figyelmet.
A korbbi kedvezmnyes knlatok gyakorlathoz hasonlan, klnbz akcik keretei kztt, kiemelkeden olcs termkek, utazsok knlatra szmthatunk.
Felhvjuk az utazni vgyk figyelmt arra, hogy mg a szolgltats kifizetse eltt szerezzenek informcit arrl valjban kivel szerzdnek, ki az utazsszervez, ki az utazskzvett s a szerzdsre milyen ltalnos szerzdsi felttelek vonatkoznak. Ezek az adatok a honlapokon sokszor csak komolyabb bngszs alapjn rhetek el.
Az utazsi szolgltatshoz kapcsold kauci s az ezltal biztostott vdelem az n. „csomag jelleg” szolgltatsokhoz kapcsoldik. Ez annyit jelent, hogy egy szerzd biztostja pl. a szllst, tkezst s a repljegyet s egyb kapcsold szolgltatsokat.
Az n. egyelem szolgltats esetn (pl. csak szlls), vagy 24 rt meg nem halad – szllst nem tartalmaz – csomagra (pldul repljegy s transzfer), nem vonatkozik a kauci s gy a biztostki vdelem sem, mg akkor sem, ha az rtkest iroda megfelel engedllyel s vagyoni biztostkkal rendelkezik.
Ez azt jelenti, hogy amennyiben az utazs pl. az iroda csdje miatt meghisul, az utasnak nem jr vissza a befizetett sszeg. Egyelem szolgltats vsrlsa esetn nem vdik az utasokat az utazsi csomagra vonatkoz egyb jogszablyi elrsok sem, mint pldul a 60 napon tli ktbrmentes lemonds lehetsge, vagy az ti cl 1-s (utazsra nem javasolt) kategriba sorolsa esetn a ktelez djvisszafizets.
Ennek kijtszsra alkalmazott mdszer az, hogy az „utazsi csomagot” elemeire bontjk s jogilag egymstl elklnl cgek szmlzzk pl. a szllst s a repljegyet.
A Fogyasztvdelmi Egyesletek Orszgos Szvetsge a Magyar Utazsi Irodk Szvetsgvel egyeztetve szksgesnek tartja felhvni a figyelmet arra, hogy ennek a kiskapunak a kihasznlsval jelenleg az utas, ha a szolgltats egyes elemeire ms cgtl kapja a szmlt, a „csomag szolgltatsokhoz” kapcsold vdelem nlkl marad.
Mindenki sajt rdekben vakodjon a tlzottan csbt, nem megfelelen ttekintett foglalsoktl s krltekinten tjkozdjon a szerzdskts, fizets eltt!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lakossgi fogyasztra nem lehet rverni a behajtsi kltsgtalnyt
A behajtsi kltsgtalny termszetes szemllyel, azaz lakossgi fogyasztval szemben nem rvnyesthet - kzlte a Nemzeti Fogyasztvdelmi Hatsg (NFH), miutn egyre tbb panasz rkezik hozzjuk arra, hogy kzszolgltat cgek kltsgtalnyt szmtanak fel fizetsi ksedelembe esett fogyasztknak.
A panaszok esetben a fogyasztvdk elszr is azt vizsgljk, hogy a szolgltatsi szerzdst a kzszolgltat magnszemllyel, vagy vllalkozssal, vllalkozval kttte, hiszen ez hatrozza meg, hogy kltsgtalny fizetsre ktelezhet-e. Az NFH kzlemnyben emlkeztet a behajtsi kltsgtalnyrl a 2016. mrcius 24-n hatlyba lpett szablyozs rendelkezik, az a vllalkozsok kztti szerzds esetn alkalmazhat, amennyiben a ktelezett fizetsi ktelezettsgnek teljestse ksik. Ez negyven eurnak, – mintegy 12 500 forintnak, – megfelel sszeg, amelynek megfizetse nem ktelez, ha a ksedelmt az ads kimentette – hangslyozza az NFH. A behajtsi kltsgtalny rvnyestse az egyes kzszolgltatsi szektorokban is jellemz, gy pldul a villamosenergia-, s fldgzszolgltats, valamint a vzikzm-szolgltatsok esetn.
Ha a kzszolgltat lakossgi felhasznlval szemben kvn behajtsi kltsgtalnyt rvnyesteni, akkor a fogyasztnak meg kell ksrelnie az gyet az adott vllalkozsnl rendezni, ennek eredmnytelensge esetn lehet panaszt benyjtani az illetkes fvrosi s megyei kormnyhivatal fogyasztvdelmi szervezeti egysghez – hvja fel a figyelmet a Nemzeti Fogyasztvdelmi Hatsg. A fogyasztvdelmi hatsg nem rendelkezik hatskrrel a vllalkozsok behajtsi kltsgtalnyt rint panaszai esetben, kizrlag a lakossgi fogyasztk esetben tud vizsglatokat folytatni – rja a Nemzeti Fogyasztvdelmi Hatsg.
.......................................................................
KZLEMNY
Cskkent az rubemutatkkal kapcsolatos visszalsek szma
A tavaly decemberben elfogadott trvnyi szablyozs eredmnyeknt az utbbi idszakban jelentsen kevesebb fogyaszti panasz rkezett a hatsgokhoz. A fejlesztsi trca ltal elrendelt rendkvli ellenrzs megllaptsai szerint sikerlt visszaszortani az rubemutatkhoz kapcsold termkrtkestsre vonatkoz hitel- s klcsnszerzdseket.
Kara kos infokommunikcirt s fogyasztvdelemrt felels llamtitkr 2015 decemberben jelentette be, hogy mdosul a kereskedelmi trvny s janurtl a fogyasztvdelmi hatsg kiemelten ellenrzi az rubemutatkon rtkest cgeket. Az egyre gyakoribb visszalsek a tavalyi vben a hazai fogyasztvdelem legsrgetbb problmjv vltak. Az j szablyozs azt a clt tzte ki, hogy a fogyasztk rdekeit minden eddiginl hatkonyabban vdve szigor keretek kz szortsa az rubemutats cgek mkdst. A trvny rtelmben tilos az rubemutatval egybekttt termkrtkestshez kapcsold ajndk, rengedmny, vagyoni elny reklmja, nem lehet a bemutatkon hitelt knlni a rszvevknek, s ktelez az gyflszolglat bevezetse, mkdtetse.
Az j jogszablyok betartsa rdekben a fvrosi s megyei kormnyhivatalok az elmlt hetekben tfog ellenrzseket vgeztek orszgszerte. A vizsglat prilis vgn lezrult. Az egyik legfbb megllapts, hogy a termkbemutatkkal kapcsolatos fogyaszti megkeressek szma az elmlt hnapokban nagymrtkben cskkent. A kormnyhivatalokhoz berkez panaszok jellemzen az elzetes tjkoztats hinyt, az elllsi jog rvnyestsnek nehzsgeit, a termkek irrelisan magas rait kifogsoltk.
A megykben vgzett helyszni ellenrzsek megllaptottk, hogy a reklmtilalomra vonatkoz j, hatkony szablyozsnak ksznheten sokkal kevesebb olyan termkbemutatt szerveztek, amelyek korbban sorozatos visszalsekre adtak alkalmat a vsrlk tversre szakosodott cgeknek. Kiemelked eredmnynek tekinthet, hogy a rgebbi idszakhoz kpest rezheten visszaszorult a hitel- s klcsnszerzdsek megktsnek gyakorlata is.
Br az utbbi hnapok tapasztalatai azt mutatjk, hogy a termkbemutatkat szervez vllalkozsok eltnni ltszanak, ez azonban nem jelenti azt, hogy tevkenysgkkel teljesen felhagytak volna. A cgek jabb mdszereket tallnak ki s az eddig szervezett keretek kztt megtartott termkbemutatkat esetenknt magnlaksokon tartjk. Egyre elterjedtebb az a gyakorlat is, hogy az rubemutat helysznn a fogyasztknak szerzdsktsre nincs lehetsgk, a bemutatott termkeket kizrlag a vllalkozs zletben tudjk megvsrolni, ezzel a fogyasztt egy fontos garancitl, az elllsi jogtl fosztjk meg.
A Nemzeti Fejlesztsi Minisztrium folyamatosan figyelemmel ksri az rubemutatkra szakosodott cgek mkdst, s a jvben tovbbi rendkvli ellenrzseket rendel el a fogyasztk vdelme rdekben. A vizsglati eredmnyek s a fogyaszti tapasztalatok alapjn a trca indokolt esetben ksz a tovbbi visszalseket hatkonyan megfkez jabb szablymdostsokat kezdemnyezni.
Nemzeti Fejlesztsi Minisztrium
Kommunikcis Fosztly
Budapest, 2016. mjus 5.
Krjk tagszervezeteinket, hogy ha a fentiek ellenre mgis visszalst tapasztalnnak, jelezzk szvetsgnknek, hogy az illetkes fogyasztvdelmi frumnak tovbbthassuk.
Elrhetsgnk: